Bowie’den Tertemiz 1+1

2003 yılı hepimiz için mikro ve makro ölçekte ayrı ayrı anlamlara haizdir. Bu mikro ve makro anlamların içini burada doldurmaya niyetim yok elbette ki; bu yazı özelinde alakadar olduğum, glam-rock ilahı David Bowie’nin son albümünü 2003’te çıkarmış olması ve bunun tam on yıl sonrasında, yeni albümünü yayınlamak için bizlerle birlikte gün sayması.

Evet, kara kış tüm şiddetiyle hüküm sürerken; son albümü Reality’yi çıkardıktan sonra sessizliğe bürünen, canlı performanslardan itinayla uzak duran, kimi kişilere kırgınlıklarını ve kızgınlıklarını zaman zaman saklamakta zorluk çeken David Bowie, tam da 66. doğum gününü kutladığı şu günde, sahibinden paylaştığı 1+1, tertemiz haberlerle biz sadık dinleyicilerini sevindirdi.

30. albümü “The Next Day”i Mart ayında yayınlayacağını duyuran Bowie, albümden ilk single’ı olan “Where Are We Now?” adlı şarkıyı ve şarkı için Tony Oursler tarafından çekilen videoyu da bugün itibariyle paylaşarak güzel sürprizlerine devam etti. Bowie’nin, 70’lerin sonunda Berlin’de geçirdiği, bilindik Bowie imajına çok şey katan zamanlarına göndermelerde bulunan videosu (ve şarkı sözleri!), ünlü şarkıcının yeni görüntülerini de içeriyor. Berlin’in simgelerinden Postdamer Platz ve KaDeWe gibi yerleri şarkı sözlerine yediren Bowie, “Şimdi neredeyiz, şimdi neredeyiz?” diye yakınıyor ve 66. yaşını Berlin özlemiyle kutluyor ki, albümün genelinde bir “burukluk” havasının hakim olacağını öngörmek çok büyük bir kehanet olmaz.

Sadece müzik alanında değil, sanat, moda, stil gibi konularda da öncü olan, rol aldığı kültleşmiş sinema filmleriyle de ayrıcalıklar kazanan Bowie, 14 şarkılık The Next Day’i, tam iki ay sonra, 8 Mart’ta yayınlıyor. 1977 tarihli Heroes albümünün kapağı üzerinde yapılan minik bir oynama neticesinde ortaya çıkan kapağıyla yeni albüm, deluxe-edition’ında üç şarkı daha bulunduracak.

Oturduğum yerden dışarıya baktığımda tek görebildiğim renk beyazken, çok sevdiğim Bowie’nin “yeni” bir şeylerle karşımıza çıkıyor olması, eğer zorlarsam, bana özel mesajlar içeriyor bile olabilir! Kişisel olarak; bugün David Bowie’yi bu kadar çok seviyorsam eğer, elimde kendisi ile ilgili birçok materyal varsa eğer, müzikçalarımda her zaman en az bir şarkısı bulunuyorsa eğer, eh, benim de kendime göre sebeplerim vardır elbet. Ve tüm bu sebepler, kendisinin hala yeni bir şeyler üretiyor olmasıyla katmerleniyor.

Emre Yürüktümen

***

The Next Day:

01. The Next Day

02. Dirty Boys

03. The Stars (Are Out Tonight)

04. Love Is Lost

05. Where Are We Now?

06. Valentine’s Day

07. If You Can See Me

08. I’d Rather Be High

09. Boss of Me

10. Dancing Out in Space

11. How Does the Grass Grow?

12. (You Will) Set the World On Fire

13. You Feel So Lonely You Could Die

14. Heat