SQÜRL – Some Music For Robby Müller

Living the Light, buralarda henüz izleme şansı bulamadığımız bir belgesel film. Claire Pijman imzalı yapım, efsanevi görüntü yönetmeni Robert Müller‘in hayatı ve çalışmalarına ışık tutuyor. Ama ne hayat, ama ne çalışmalar: Paris Texas, Dead Man, Breaking The Waves, The American Friend ve 24 Hour Party People gibi nice kült yapımın görüntü yönetimini üstlenen Müller’ı 2 sene önce kaybettik. Ustaya saygı duruşu babında fazla gecikmeden yayınlanan bu filmin müzikleri ise SQÜRL‘e ait, yani Jim Jarmusch-Carter Logan ikilisine.

Jim Jarmusch’un dingin ruh halini yansıttığı her çalışması gibi Some Music For Robby Müller de sabırlı, ketum bir biçimde işliyor. Bir yaşamın yolculuğunu standart belgesel kalıplarından çıkarak ele aldığı gibi olumlu eleştirilerle karşılanan Living the Light’ın arkaplanına da hatırı sayılır bir gizem duygusu eklemleniyor böylelikle. Başta ve sonda iki farklı varyasyonuyla karşımıza çıkan “Robby’s Theme” ise adı üstünde gittiği her yere kendi ışığını vuran, kamera lensine de bu ışığı aktarmayı başarmış bir insanı yetkinlikle tasvir ediyor. En önemlisi de filmin kendisi görme isteğini uyandırmasının yanında, zihinlerde az çok bir görüntü yaratmayı dahi başarıyor bu müzikler.

Şu günlerde dünyada festival festival gezen filmi buralarda da benzer şartlarda izlemeyi doğrusu çok isteriz. O vakte kadar henüz Robby Müller’la tanışmayan insanların bu açığı kapatması için vakti olacaktır kuşkusuz.