Söyleşi: Bill Nace

Fotoğraf: Ryan Collerd

Deneysel gitarist Bill Nace bugüne dek Kim Gordon, Yoko Ono, Thurston Moore gibi isimlerle çalışmış deneyimli bir müzisyen. Yeni albümü Through A Room bugün Drag City etiketiyle yayımlandı. Biz de kendisine ulaşıp sorularımızı ilettik.

Nasılsın şu günlerde?

İnan bilmiyorum.

Biz bu röportajı yayınladığımızda yeni albümün Through a Room yayımlanmış olacak. Kısaca açıkla, bu albümün gözündeki anlamı nedir, nasıl ortaya çıktı?

Yeni bir albüm yapmamın zamanı geldi gibi hissetmiştim. BOTH albümünde yaptığım müzikle benzer bir alanı eşeleyen bir iş yapmak istedim. Özetle albüm, girişle çıkış kavramlarının aynı anlama geldiği bir mekanda kendi adını ve amacını unutmuş bir adamı tasvir ediyor.

Albümde hangi enstrümanlarla ve araçlarla deneyler yaptın?

Her şeyin temelini gitarla inşa ettim. Üstüne de güç bela çalışan bir hurdy gurdy, 3d yazıcıyla basılmış bir boru, bant kaydı, taishōgoto ve delay ilave ettim.

Bu albümden yaratması en kolay ve en zor iki şarkıyı seçsen bunlar hangileri olurdu?

En kolayı: “When Orange.”

En zoru: “Crooked Teeth.”

Okurlarımızın birçoğu seni Kim Gordon ile ortak projen olan Body/Head’den tanıyor. Senin için tek başına çalışmak ve başka sanatçılarla işbirliği yapmanın getirdiği yaratıcı süreçler arasında nasıl farklar var?

Fikirlerine ne ölçüde teslim olduğunda bitiyor her şey. Bu bir lütuf da olabilir, lanet de.

Bir gün ortak müzik yapabilmeyi en çok istediğin sanatçı kim?

Shirley Collins.

Hızlıca bir oyun oynayalım, hile yapmak yok: Streaming hesabının arama geçmişinde görünen son üç şarkı ne?

Online platformları pek kullanmıyorum.

Arabamda dinlediğim son üç CD’yi yazayım:

T-Rex–Electric Warrior
Dark Smith–Imposter
Saccharine Trust–Pagan Icons

Önümüzdeki günler için nasıl planların var?

Yarın ve yarından sonraki akşam Union Pool’da üst üste iki albüm lansman konseri veriyorum. Çok heyecanlıyım onlar konusunda. 11’inde arkadaşım Angel benden önce çalacak. Kırsal alanın farelerine adanmış, tamamen flüt temelli bir setlist hazırladı. Seymour Glass amfisini muz ve balıklara bağlayıp müzik yapacak. Matt Krefting ise Fleetwood Mac’in Tusk albümüne DJ setinde baştan sona yer verecek. Mark Morgan da bu konserlerde çalacak, ayrıca ufak bir ücret karşılığı grup üyelerinin karikatürlerini çizecek.

Eklemek istediğin bir şey var mı?

Hayatımda yediğim en iyi yemeklerden bazılarını İstanbul’da yedim.

Bill Nace’in Bandcamp profiline şuradan ulaşabilirsiniz.