Sofar Sounds İstanbul’da!

İstanbul’da bulunan canlı performans sahnelerine bir yenisi ekleniyor. 2009’dan itibaren faaliyette olan Sofar Sounds (songs from a room), Londra, Amsterdam, New York, San Fransico, Berlin gibi alternatif kültürün beşiği sayılan şehirlerle birlikte 45’i aşkın şehre yayılmış durumda ve çok yakında İstanbul’da ilk etkinliklerini organize edecekler. Londra orijinli Sofar Sounds performanslarının en büyük farklılığı ise performansların ev salonlarında gerçekleşmesi ve belirli sayıda izleyiciye ulaşması. İşte bu özellik Sofar’ı benzer organizasyonlardan çok daha farklı bir konuma taşıyor.

Bu organizasyonun başka bir özelliği ise her şehirde “pop up” performanslar organize etmesi. Etkinliğe katılabilmek için adınızı kaydettirmeniz gerekiyor ve etkinliğe dair detayları ancak gerçekleşmesinden kısa bir süre önce elde edebiliyorsunuz. Performansın gerçekleşeceği ev ve müzisyenler de yine davetli listesi gibi başvurular arasından seçilmekte. Performans için ise genellikle gelecek vaat eden isimler seçiliyor.

Sofar kurucularından Rafe Offer, Sofar Sounds fikrinin Londra’daki müzisyen arkadaşlarına destek olma amacından doğduğunu ve maddi anlamda hiç bir beklentisi olmadığını belirtiyor. New York sorumlusu Jodie Belman ise Sofar’ın büyümesini insanların daha içten, daha canlı bir şeye tanık olmayı istemesine bağlamakta.

Sofar belki de İstanbul’un eksikliklerinden biri olan konser izleme adabını düzeltebilir. Zira organizasyon, izleyicilerin performanslar sırasında cep telefonu ile ilgilenmesini, konuşmasını, evin içinde dolaşmasını veya yemek yemesini haklı olarak istememekte. Sanatçıların performansının bölünmemesi ve odak noktası olarak sahnedeki sanatçıların tutulması Sofar için oldukça önemli.

İstanbullu müzisyenler ve dinleyiciler için oldukça iyi bir fırsat olan Sofar, müzisyenler için çok daha geniş kitlelere ulaşma şansını sunarken, dinleyiciler için ise çok sıcak ve belki de bir daha yaşanamayacak performansları ücretsiz izleme şansı yaratıyor. Bu şansları doğru kullanmak ve Sofar’ı İstanbul’da uzun süre barındırmak ise bizim elimizde.

Yalkı Akçay