Reptilians From Andromeda – Dialogues For Monkeys (2018)


Esasında Dialogues For Monkeys‘i kurcalamak için biraz geç kaldık, ama dinleyip sevmesi hiç de güç olmadı. Daha Darren Merinuck imzalı o şahane kapağı gördüğünde meraklanmaya başlıyor insan. Müziği dinleyince de beklentiler sönmüyor, tatlar damakta kalıyor. Daha fazla araştırdıkça işin mutfağına dair daha fazla güzel detayın farkına varıyorsunuz: Grubu var eden 2 insanın, Aybike Çelik Özbey ve Tolga Özbey‘in duruşlarıyla adeta yerli bir Kim Gordon-Thurston Moore çifti olması, buna ek olarak Kim Gordon fanatiği basçı Merve Ertuğrul‘un varlığı… Albüme ismini veren şarkının, evrim teorisinin ders kitaplarından çıkarılmasına dokunuyor olması; tüm şarkılarda eski Gorillaz, Dandy Warhols ortağı Fran Ashcroft‘un parmağının olması gibi nice detay saklı satır aralarında.

Punk’ın var olan hemen her kenarına dokunurken kendini alt türlerle kısıtlamaktan kaçınan özgür, grubun deyimiyle “ayinsel” bir müzik, yarım saat boyunca kulaklarımızı şenlendiriyor. Rashit emeklisi Tolga Özbey ve Reptilians sayesinde konser vermeye başlayan eşi Aybike, önderlik ettikleri bu projede grubun kalanıyla süper bir kimya yakalamış. “Türkçe sözlü şarkı olmayacak mı” sorusuna çok net bir ret cevabı vermişler, bu karara itiraz edecek bir şey de yakalayamadık. Sevdiğimiz birçok gruba benzerken kendini bağımsızca tanımlayabilen bir ekip Reptilians From Andromeda, güçleri de buradan geliyor. Kah 20’lerini yaşayan PJ Harvey‘i duyuyorsunuz şarkılarda, kah Sonic Youth, The Cure gibi başka efsaneleri.

İlk EP’lerinden albümlerinden bu yana kadroda değişiklikler yaşanmış olsa da Dialogues For Monkeys‘i dinlerken grubun şimdiye kadarki en oturmuş haline -belki de olgunluğa- eriştiğini düşünmeden edemiyoruz. Baştan sona böylesine eğlenceli ve sürükleyici bir albümle karşılaşmak, insanın yerli punk sahnesine olan umudunu yükselten bir şey. Gruplardan bir şey talep etmeyi pek hoş görmesem de bu noktada şu narayı atmam lazım: “Devamını isteriz!”