Petrol Girls’ten feminist manifesto: Baby

Punk sahnesi en canlı ve heyecan verici dönemlerinden birini geçiriyor geçtiğimiz birkaç yıldır. Sahnenin iki başarılı temsilcisine; elektronik dream pop seslerini hardcore müziğe entegre edip birçoklarına göre türe devrim getirmiş Turnstile‘a ve yine farklı türlerden etkileşimlerle yola çıkıp üstüne modern insana dair öfke ve kaygıları bangır bangır yüzümüze vuran Soul Glo‘ya baktığımızda bile bu heyecan verici ruhun -kendilerini punk tanımlayan veya tanımlamayan- müzik meraklılarının gündemini bu kadar işgal etmesinin iki başlıca sebebi ayyuka çıkıyor aslında: Güncel dünya sorunlarını görüp yorumlayabilmek ve/veya bunu sahiden ilgi çekici, yenilikçi müzikal fikirlerle ortaya koymak. Ve doğrusu bu bağlamda Petrol Girls‘ün niye inanılmaz güncel bir grup olduğu, daha “Baby, I Had An Abortion” (Bebeğim, Kürtaj Oldum) gibi şarkı başlıklarında bile çok iyi anlaşılıyor.

Tarz ve ideoloji olarak feminist-hardcore-riot grrrl-punk kesişimsel kümesi içinde konumlanan Petrol Girls, dört kişilik İngiliz-Avusturyalı bir ekip. ABD’deki kürtaj yasasının iptal kararıyla adeta aynı anda Baby adlı bu kadar sert bir yumrukla karşımıza gelmiş olmaları tesadüf değil, dünyanın sağ politikaların pençesinden haklı öfkelerle sıyrılmaya çalıştığı günümüz küresel siyasi ikliminin bir getirisi. Hayatımızın her alanını saran patriarkal faşizme karşı bir uyanış çağrısı niteliğindeki üçüncü albümlerinde dinleyenin aklından kolayca çıkmayacak bir feminist manifestoya imza atıyorlar. “Yine sokaklardayız / Bir çarşaf daha bir kız kardeşimizin kanıyla kirlendi / Şiddet dolu bir adamın elleriyle / Bize inanmayan bir topluluğun elleriyle” sözleriyle başlayan “Fight for Our Lives” şarkısı, sonraki sözlerde iki sloganı diline doluyor: “Bize sahip değilsiniz.” ve “Yaşamlarımız için savaşıyoruz.

Yarım saatte haklı öfkelerini yer yer melodik yer yer kirli ve vurucu riff’ler, sıkı davullar, samimi vokaller ve bütün bu elementlerin hakkını veren etkileyici bir prodüksiyon ile dışa vuran Petrol Girls, Baby ile hem punk dinleyici kitlesinin, hem de ilham veren yeni müzikler kovalamayı seven herkesin aklını başından alacak.