Ratso – Stubborn Heart (2019)

Birkaç haftadır Spotify keşif listelerinizde Ratso adlı bir sanatçı belirir olduysa, işin hikmetini merak ettiyseniz açıklayalım: Bir rock’n roll evladının, Larry Sloman‘ın mahlası Ratso. İmrenilecek bir özgeçmişi var: Rolling Stone dergisinden On The Road With Bob Dylan kitabının ve Anthony Kiedis biyografisi Scar Tissue‘nun yazarlığına uzanan bir liste. Şimdi ise 70 yaşında ilk stüdyo albümünü yayınlayarak sanırsak dünya tarihinde bir rekora imza attı kendisi.

Ne diyelim, geç olsun güç olmasın. Ta 80’lerden bu yana üstünde çalıştığı şarkıları gerçek kılarak içinde kalan bir ukdeyi tamamlamış gibi görünüyor Sloman, halinden memnun olduğu belli. Arkadaşları da Sloman’ı kırmayarak yardıma gelmiş: Nick Cave “Our Lady of Light”‘a kendi rengini ve kara mizahını katmış, kaydın akılda kalıcı şarkılarından biri çıkmış ortaya. Yasmine Hamdan, Imani Coppola, Paul Shapiro yardımı dokunan diğer isimler. Bol konuklu ilk 3 şarkıyı geçtiğimizde ise bütün konuklar müsaade istiyor, Sloman’la baş başa kalıyoruz. Peki sonrasında bize ne kalıyor?

Umduğumuzdan azı kalıyor ne yazık ki. Biraz Leonard Cohen, biraz Bob Dylan esinlenmeleri ne yazık ki Stubborn Heart‘ı kurtarmaya yetmiyor. Dylan cover’ı “Sad Eyed Lady of the Lowlands” ise başlı başına eksik bir çaba olarak albümü çok ruhsuz bir noktada sonlandırıyor. Aradaki güzel detaylar, biraz daha orijinallikle işlenseydi, elimizde yıllar sonra da bahsedilecek bir şaheser olurdu. Mevcut şartlar altında ise geriye birkaç dinlenesi şarkı kalıyor.

Eğer benzerlerini daha önce pek duymadıysanız Stubborn Heart‘tan etkilenmeniz mümkün tabi, o zaman ne mutlu. Sloman da halinden memnunsa çok bir şey söylemeye gerek yok aslında, hayallerinin peşinden gitmek yeterince takdir edilesi bir çaba. Belki sıradaki sefere.

PUANLAMA: 5/10