Post-rock: Bu Kez Norveç

Gün gelir devran döner de ‘Post-rock Örovizyonu’ düzenlenirse şayet; İskoçya’dan Mogwai, Danimarka’dan Efterklang, İngiltere’den Maybeshewill, İsveç’ten Logh, İzlanda’dan Sigur Rós, Fransa’dan Ulan Bator, Finlandiya’dan Magyar Posse, İtalya’dan Neil on Impression, Almanya’dan Milhaven ve Türkiye’den elbette ki Another Brick in the Wall yorumuyla Serdar Ortaç’ın da bulunacağı katılımcı listesi için Norveç’in çok da fazla düşünmesine gerek olmayacak: Gazetecilik okuyan dört sınıf arkadaşının (Morten, Gjermund, Torbjørn, Audun) 2003’te kurduğu Youth Pictures Of Florence Henderson, komşu İsveç’ten gelecek oylarla ve Kıyı Müzik’ten gidecek SMS’lerle üst sıraları zorlayacaktır.

2004 yılında çıkardıkları altı şarkılık ilk albümleri Unnoticeable in A Tiny Town, Invisible in the City ile büyük beğeni toplayan YPOFH, grupla aynı adı taşıyan ikinci albümleri için altı senelik uzun bir bekleyişe girmiş; en nihayetinde o takdire şayan çıkış albümünü bile unutturan bir kalfalık eseriyle geri dönmüştü. Progressive rock, emo, ambient, electronic derken; davullarıyla, yükselen vokalleriyle, çellolarıyla, baslarıyla bir tatlı gürültü yaratıyor Norveçli dörtlü ve bizleri yer yer 90’lara götürmeyi de ihmal etmeyen o gürültü, Gjermund’un açtığı ‘dreamy’ yolu işleyen Torbjørn’un çığlık çığlığa arka vokalleriyle bir ninni naifliğinde akıp gidiyor.

İçinde bulunduğumuz günlerin işte bu ‘sessiz sedasız’ grup için ayrı bir ehemmiyeti var: Post-rock’ın kalelerinden biri olan How Is Annie Records’ın değerli üyesi Youth Pictures Of Florence Henderson, dört şarkılık üçüncü albümü Small Changes We Hardly Notice’i internet aracılığıyla dinleyicileriyle buluşturdu.

Small Changes We Hardly Notice: 01. All I Remember is Punk Rock, 02. Hearts & Consequence, 03. But Now You Know, 04. Swim Team Philosopher

Albümün açılış parçası All I Remember is Punk Rock, grubun yukarıda belirttiğimiz tüm kendine has özelliklerini fazlasıyla barındırması itibarıyla klasik bir Youth Pictures Of Florence Henderson parçası olarak öne çıkıyor, üflemeli düzenlemeleriyle ve başarılı vokalleriyle bizleri 90’lardan bugüne taşıyor. Hearts & Consequence, gürültü dozajını bir miktar daha artırıyorsa da gitarlarıyla öne çıkan üçüncü şarkı But Now You Know ile bir miktar duruluyor, Gjermund’un vokalinin doruğa çıkışına tanıklık ediyoruz. Kapanış şarkısı Swim Team Philosopher ise bir sonraki Youth Pictures Of Florence Henderson albümünü bekletmeye yetecek argümanı veriyor; arka fonundaki zenginliğiyle, inişleriyle ve her zamanki çıkışlarıyla kapanışın hakkını veriyor.

Youth Pictures Of Florence Henderson, bir post-rock grubu olabilmek için elzem sayılan, ‘merak uyandıran bir grup ismi ve mümkün olduğu kadar uzun şarkı isimleri’ gibi şartları yerine getirdikten sonra, bu kez ‘iyi’ bir post-rock grubu olmanın incelikleri üzerinde çalışıyor ve muvaffak da oluyor. Bu türün sevdalısıysanız, önyargılarınızdan arınıp taklitten uzak, sadece yapmak istediği müziğe odaklanmış, poprock mecralarında kanat çırpmamasına rağmen dikkat çekmeyi başarmış bu dört kişinin ortaya çıkardıklarını tecrübe edebilirsiniz. Ne de olsa; hayal kurduran müzik iyi müziktir.

Emre Yürüktümen