Osees’ten kısa ve öz darbeler: A Foul Form

Osees için değişmeyen tek şey değişim kendisi. İsmini durmadan değiştiren ve bugüne dek Orinoka Crash Suite, OCS, Orange County Sound, The Ohsees, The Oh Sees, Thee Oh Sees ve Oh Sees isimleriyle var olan ekip, 25 yıllık ömürlerinde en genel tabirle garaj-punk ekseninde müzikler üretse de yeri gelince progressive rock’a, avant punk‘a, krautrock‘a veya psychedelic deryalara kaymasını bildi. Dile kolay yirmi altıncı stüdyo albümleri A Foul Form ise bugüne kadarki en hızlı ve vahşi bestelerinden bazılarını içeriyor.

Osees hepi topu 20 dakikada yaşanıp biten A Foul Form‘da bu defa başlıca hardcore janrasında yol alarak dinleyenlere soluk kesen bir tecrübe sunuyor. Black Flag, The Sex Pistols, Converge, hatta post-punk öncüsü Wire gibi efsanelere yönelik klasik yapıda bir saygı duruşu dinliyoruz belki de. Osees’in tek sabit etmeni John Dwyer yeri gelince vokal tekniğini bile değiştirip birden fazla punk efsanesini akla getirebiliyor. Örneğin “Perm Act“taki akıllara zarar performansı… Şarkının videosunun polis şiddetini gözler önüne sererek hardcore sahnesinin antifa duruşuyla paralellik içinde ilerlediğini de belirtelim.

Osees’in bu yeni cesur durağını sevin, koruyun, ama çok da alışmayın: Muhtemelen çok geçmeden yeni bir tarz ve üslupla, hatta belki de yeni bir isim değişikliğiyle karşımıza çıkacaklar. Biz de sorgulamadan bu deli dahi ekibin işlerini tüketmeye devam edeceğiz. O vakte kadar karşınızda olanca kuvvetiyle, kısa ve öz darbeleriyle A Foul Form.