Oh Sees – Face Stabber (2019)

Oh Sees 3 albümdür tekrar tekrar Frankenstein’in canavarına arkadaşlar yaratıyor. Bu durumu albüm kapaklarına bile ayan beyan yansıtıyorlar: Orc‘un kapağında gördüğümüz nevi şahsına münhasır ork ile Smote Reverser‘ın Godzilla cüssesindeki heavy metal’vari yaratığı, temsil ettikleri seçkinin tonunu güzelce belirlemişti. Aileye geçtiğimiz günlerde katılan Face Stabber ise tıpkı kapağındaki arkadaş gibi yapılı ve hınzır bir lamba cinine ses oluyor sanki, bu cin ise dileklerimizi gerçekleştireceğine hayatın gerçeklerini ve yalanlarını bir bir, arsızca yüzümüze vuruyor. Toplam süresi 90 dakikaya yaklaşan albüm sayesinde görüyoruz ki Jown Dwyer ile arkadaşları akıllarını hepten peynir ekmekle yemiş. Hem de oldukça güzel, tertemiz bir biçimde.

Face Stabber hem son iki Oh Sees albümünün benimsediği post-progresif rock ekolünü sağlamlaştırarak devam ettiriyor, hem de grubu bu kadar özel kılan deneysel punk rock çizgisini kalınlaştırıyor. Bu noktada grubu Cardiacs‘ın mirasçısı olarak görmemiz de mümkün, deneysel ayin oluşumu Swans‘ın ekürisi ya da thrash metal ekibi Voivod‘un kaçık bir kuzeni olarak da. Bir de krautrock sahnesine doğru adım atan bir yönü var ki bu şarkıların, mutluluktan afallamamamız hepten zorlaşıyor: “The Daily Heavy”, harika isimlendirilmiş “The Experimenter” ve “Poisoned Stones” bu teşhisi mümkün kılan şarkılardan bazıları. “Captain Loosely” grubu ambient deryalara atarak bir eksiği daha kapatırken “Face Stabber”, “Gholü”, “Heart Worm” gibi örnekler grubun punk kökenleriyle olan bağını (muhafazakarlaşmadan) muhafaza ediyor. Sanki devasa bir karadeliğin yörüngesinde dolanan bir ev partisinde doyasıya eğleniyoruz.

Kayışın bilfiil koptuğu iki durak “Scutum & Scorpius” ile “Henchlock”, toplamda 35 dakikayı bulan süreleriyle uzun şarkılara alışkın olmayan bünyelere fazla gelebilir. Hatta ihtimal o ki uzunluğa tapan kişilere dahi ziyadesiyle “sabit duruşlu” yahut abartılı gelecektir. Heyhat dinleme tecrübelerimizin bazılarından öğrendiğimiz üzere bu iki şarkı dinlenmek için her şeyden önce özel bir ruh hali talep etmektedir. Uygun anınızda yakalarsa kendileri de albümün geri kalanı gibi sizi gafil avlayacak, seçim vaadini yerine getirerek yüzünüze sağlam bir darbe indirecektir. Tıpkı Face Stabber‘ın geri kalanı gibi. Arkanıza yaslanın ve rahatlayın, zira ilerleyen dakikalarda sarsılmaktan yorulabilirsiniz.

PUANLAMA: 8/10