2014 Albümleri

2013 yılı müzikseverler için oldukça verimli ve güzel bir yıldı. Fakat 2014 yılı da yeni albümler ve heyecan verici isimlerle oldukça hızlı geliyor. İşte yeni yılın iki ayında yayımlanacak albümlerden oluşan seçkimiz;

OCAK

Bruce Springsteen – High Hopes

Amerikalı müzisyen Bruce Springsteen’in 18. stüdyo albümü High Hopes, 14 Ocak 2014’de yayımlanacak. 12 şarkıdan oluşan albümde Tom Morello  (Rage Against the Machine, Audioslave gitaristi) sekiz şarkıda Springsteen’e eşlik etmekte. Albümden yayımlanan ilk şarkı ve video albüme ismini veren High Hopes (Kasım 2013) oldu.

Mark Lanegan – Has God Seen My Shadow? An Anthology 1989-2011

Amerikalı müzisyen, eski Screaming Trees vokali Mark Lanegan 1989-2011 yılları arasındaki solo çalışmalarını topladığı 32 şarkılık albümünü 14 Ocak’ta, Light in the Attic etiketiyle satışa sunacak.  Albümde Lanegan’ın daha önce yayımlanmamış 12 şarkısı bulunuyor. PJ Harvey, Josh Homme ve J Mascis gibi isimlerin eşlik ettiği albümün yardımcı prodüktörlüğünde ise yine Lanegan bulunmakta.

Warpaint – Warpaint

Amerikalı indie-rock topluluğu Warpaint ilk albümleri The Fool’un ardından dört sene sessiz kalmıştı. Grup ikinci stüdyo albümü Warpaint’i 17 Ocak 2014’de, Rough Trade etiketi ile piyasaya sunacak.  12 şarkılık albümden yayımlanan ilk şarkı Love Is to Die 25 Eylül 2013’de Calvin Klein için yapılan bir reklam ile duyuruldu.

Mogwai – Rave Tapes

İskoçyalı post-rock grubu Mogwai 8. stüdyo albümü Rave Tapes’i 20 Ocak 2014’de, Rock Action Records aracılığı ile İngiltere’de, 21 Ocak 2014’de ise Sub Pop etiketiyle Amerika’da satışa sunulacak. 10 şarkılık albümden yayımlanan ilk şarkı Remurdered28 Ekim 2013’de Soundcloud üzerinden dinleyiciye açıldı.

Dum Dum Girls – Too True

Los Angeles orijinli indie müziği gürültü ile buluşturan grup Dum Dum Girls, 3. stüdyo albümü Too True’yu 28 Ocak 2014’de Sub Pop aracılığı ile satışa sunacak. Lost Boys & Girls Club (31 Ekim 2013) ise 10 şarkılık albümünden yayımlanan ilk parça oldu.

Pontiak – INNOCENCE

Üç kardeşin oluşturduğu Virginia orijinli psychedelic rock grubu Pontiak 7. Stüdyo albümü Innocenceı 28 Ocak 2014’de piyasaya sürecek.  Virginia’nın çiftliklerinde büyüyen üç kardeşin müzikal yolculuğuna eklenen son halka Innocence, 11 şarkıdan oluşuyor.

ŞUBAT

Bombay Bicycle Club – So Long, See You Tomorrow

İngiltereli indie-rock grubu Bombay Bicycle Club 4. stüdyo albümü So Long, See You Tomorrow’u 3 Şubat 2014’de huzurlarımıza çıkaracak. Island Records etiketiyle yayımlanacak albüm 10 şarkıdan oluşuyor. Albümden yayımlanan ilk şarkı Carry Me, bu albümün de alışkın olduğumuz enerjik Bombay Bicycle Club albümlerinden biri olduğuna işaret etmekte.

Broken Bells – After the Disco  

Amerikalı indie-rock grubu Broken Bells, Brian Burton (Danger Mouse) ve James Mercer (The Shins vokali) tarafından 2009‘da kuruldu. Albüm için hazırladıkları kısa filmi iki parça olarak geçtiğimiz günlerde yayımlayan ikili ikinci stüdyo albümleri After the Disco’yu 4 Şubat’ta dinleyiciye sunacak

Crosses –  Crosses

Deftones vokalisti Chino Moreno, Far gitaristi Shaun Lopez ve Chuck Doom’dan oluşan elektro rock projesi Crosses, 10 Şubat’ta ilk albümlerini yayımlıyor. Geçen sene kendi adını taşıyan bir EP çıkaran üçlü, albümden şimdiye kadar yayımladıkları Epilogue ve Bi†ches Brew single’larıyla oldukça karanlık bir albüm hazırladıklarını hissettirdiler.

Band of Horses – Acoustic at the Ryman

Amerikalı indie-rock grubu Band of Horses, piyasaya sürecekleri 5. uzun kayıt olarak Nashville şehrinin efsanevi Ryman Oditoryum’unda verdikleri akustik performansı seçmişler. 10 Şubat’ta piyasaya sürülecek olan kayıt, bünyesinde Detlef Schrempf, No One’s Gonna Love You, Funeral, Neighbor gibi Band Of Horses kimliğini oluşturan parçalar yer almakta.

Fanfarlo – Let’s Go Extinct

Simon Balthazar ve ekibi Fanfarlo, Let’s Go Extinct adını verdikleri 3.  stüdyo albümleri ile 10 Şubat’ta raflarda yerlerini alacak. Let’s Go Extinct, bir konsept albüm olarak düşünülüp tasarlanmış. Balthazar’ın deyişiyle insan doğasını ve onun evrilerek nelere dönüşebileceği hakkında bir albüm olan Let’s Go Extinct grubun kendi plak şirketi olan New World Records etiketiyle piyasaya sürülecek

The Jezabels – The Brink

Avustralyalı The Jezabels, 2. stüdyo albümlerini 17 Şubat’ta yayımlayacak. The Brink isimli albümden yayımladıkları The End, grubun bir önceki Prisoner albümüyle aynı izleri taşıyacağını ama ileri doğru bir adım atacağını hissettiriyor.

Phantogram – Voices

İkinici albümleri Voices’ı 17 Şubat’ta piyasaya sürerek 2 senelik suskunlarına son verecek olan syntpop ikilisi Phantogram,  albümden ilk olarak Fall in Love parçasını yayımladı. Parçada yine Sarah Barthel’in etkileyici vokalleri göze çarparken yardımcı prodüktör John Hill’in (Santigold, M.I.A.) de etkileri hissedilmekte.

Morrissey – Your Arsenal

İngiltere’nin efsanevi müzisyenlerinden Morrissey, 1992’de yayımladığı Your Arsenal albümünün yeni versiyonunu ve 31 Ekim 1992 Shoreline Amfi Tiyatrokonseri DVD’sini 24 Şubat’ta satışa sunacak.

MØ – No Mythologies to Follow

Danimarkalı müzisyen Karen Marie Ørsted ilk stüdyo albümü No Mythologies to Follow’u Chess Club/RCA Victor aracılığı ile 24 Şubat’ta yayımlayacak. 20 şarkılık albümden yayımlanan Pilgrim ve XXX 88 şarkılarına Diplo (Dj, Prodüktör, Söz Yazarı) eşlik etmekte.

The Notwist – Close to the Glass

Almanya orijinli elektronik, indie-rock grubu The Notwist, 24 Şubat‘ta 8. stüdyo albümü Close to the Glass’ı yayımlamaya hazırlanıyor. 12 şarkılık albüme ismini veren Close to the Glass’ı Kasım 2013’de Soundcloud üzerinden dinleyiciye açtılar.

St. Vincent – St. Vincent

Annie Erin Clark ya da sahne adıyla St. Vincent, 4. Stüdyo albümü St. Vincent’ı 25 Şubat’ta dinleyiciye sunacak. 2011’de Strange Mercy’i yayımladıktan sonra David Bryne (Talking Heads) ile bir ortak albüm yayımlayan St. Vincent yeni albümü için “Bir cenaze töreninde dinlenebilecek parti albümü yapmak istedim.” diyor. St. Vincent’dan yayımlanan ilk şarkı ise Birth In Reverse oldu.

Yalkı Akçay