Nicholas Lens ile Nick Cave – L.I.T.A.N.I.E.S.

L.I.T.A.N.I.E.S opera bestekarı Nicholas Lens‘in Nick Cave ile karantinada giriştiği yeni ortaklığın meyvesi. Cave’in ismini duyunca aklınızda Bad Seeds eserleri canlanmasın, kendisi bu operaya vokallerini herhangi bir noktada bahşetmiyor. Ancak tüm metin -doğru terimle konuşursak libretto– onun kaleminden çıkmış. Sözler Cave’den, müzik Lens’ten, icra ise toplam 11 kişiden gelince ortaya kolektif -lakin opera kıstaslarında hayli az kişiyi işittiğimiz- etkileyici bir oda operası çıkmış.

Albüm doğum, kendini keşif, ölüm ve diriliş gibi temalar üstüne kurulu ve bu bilgi ışığında Cave’in Skeleton Tree, Ghosteen gibi güncel eserleriyle ruhani bir akrabalık taşıyor. Uyku, uyanıklık, rüyalar, mesafeler, yalnızlık gibi olgular; az ama öz nota dokunuşları ve vokal armonileriyle dinleyeni karanlığın ucundaki ışığa yönlendiriyor. Son iki olguya ayrı parantez açmak gerek, zira pandemi nedeniyle uzaktan çalışan icracılar kadrosunun samimi yalıtılmışlığı, müziğin hakikiliğini de kolaylıkla şekillendiriyor.

Zor haletiruhiyeleri yansıtan bir müzik seçkisi olmasına rağmen inkar edilemez bir hafiflik de mevcut L.I.T.A.N.I.E.S’de, büyük ölçüde minimalist bir yapıt dinliyor oluşumuzla alakalı bir durum bu. Yine de her yüreğin günün her dakikası kaldıracağı bir iş değil, o yüzden kendinizi teslim etmeden önce temkinli olmakta yarar var. Doğru anı yakalarsanız duyduklarınız ruhunuza işleyebilir.