Mogwai’den Stuart Braithwaite ile Söyleşi

Efsanevi İskoç post rock ekibi Mogwai, onuncu stüdyo albümü As The Love Continues’u geçtiğimiz şubat ayında yayınladı. Bu güzel dönüşün şerefine gitarist Stuart Braithwaite’a ulaşıp aklımızdaki soruları ilettik. Bazı sorularımızı biraz geçiştirdiğini hissetsek de isteğimizi kırmadığı için kendisini seviyoruz. 🙂 İyi okumalar dileriz.

Röportajı orijinal dilinde okumak için: Tık.

Yeni albümünüz As The Love Continues için kutlarım. Bence albümün yaratılış süreci hakkında konuşarak başlayabiliriz. Sence pandemi bu süreci ve kaydın ruh halini nasıl etkiledi?

Şahsen geçtiğimiz yılı karantinada geçirmemin müzik yazmaya odaklanmamı kolaylaştırdığını düşünüyorum. Bir de bence yarattığımız müzik yaşadığımız gerçekliği tersine çevirdi: İçinden geçtiğimiz uğursuz atmosfere kıyasla çok daha iyimser şeyler ürettik.

As The Love Continues‘un tarz olarak erken dönem albümlerinizi akla getirdiğine dair çokça görüş var. Bu konuda ne düşünüyorsun, sence öyle mi sahiden?

Buna pek katılmıyorum açıkçası. Bence sadece Every Country’s Sun‘dan sonra atabileceğimiz bir adımdı. Daha yüksek volümlü bazı anların Mogwai Young Team ya da Rapid 10‘i çağrıştırıyor olabileceğinin farkındayım ama.

Albüm yayınlanalı biraz vakit geçti. Aldığınız geri dönüşlerden memnun musun?

Albümümüzün aldığı tepkiler beni çok mutlu ediyor. İnsanların üstünde bu kadar sıkı çalıştığımız bir şeyden zevk aldığını görmek çok güzel.

“Richie Sacramento” adlı şarkınızın ismi, bestekar Ryuichi Sakamoto’nun isminin yanlış telaffuz edilmesiyle ortaya çıkmış. Çalışmalarının hayranısınız sanırım?

Evet, müziği harika!

O kadar sık olmasa da enstrümental olmayan şarkılar yazdığınız oluyor. Böylesi durumlarda söz yazımına nasıl yaklaşıyorsun?

Genelde soyut sözler karalarım. “Richie Sacramento”da ise daha ziyade bir hikaye anlattım. Sözlere bir başlangıç noktası belirledim, ardından aşama aşama bir çerçeve oluşturdum. Bob Nastanovich’in bana dediğine göre Dave Berman da böyle çalışırmış, ilhamı oradan buldum.

Stüdyodasınız diyelim, basit bir melodiyi alıp yavaş yavaş bir şarkıya evriltene dek ortalama ne kadar süre doğaçlama yapıyorsunuz?

Değişiyor hep, ne kadar sürerse…

Müziğinize henüz dahil etmediğiniz, ama bir gün dahil etsek çok güzel olur dediğin bir enstrüman var mı?

Gayda diyebilirim buna sanırım.

Şu günlerde neler dinliyorsun?

Yeni Godspeed You! Black Emperor albümüne bayıldım. Onun dışında çoğunlukla eski blues ve ambient eserleri dinliyorum.

Geçtiğimiz günlerde As The Love Continues‘un yayınlanmasının şerefine internet üstünden konser verdiniz. Online konserler hepimizin yeni yeni alıştığı bir kavram. Senin için nasıl bir deneyim oldu?

Harika bir deneyimdi. Özellikle yeniden teknik ekibimizle vakit geçirebilmemiz çok güzel oldu. Seyircisiz performans sergilemek biraz tuhaftı gerçi, sanki bir konserden ziyade radyo programındaydık.

Pandemi yüzünden gruplar konser veremiyor, bu da onları başka yaratıcı çözümler bulmaya itiyor. Birleşik Krallık’ta bir karantina daha yaşanırsa diye alternatif planlar tasarladınız mı?

Açıkçası böyle bir durumda ne yapar, ne ederiz hiç bilmiyorum. Daha önce yaptığımızı bir daha yaparız herhalde.

Pandemi sonrası yaşamın ilk aşamalarında muhtemelen her ülkede yerel grupların konserlerini göreceğiz. Sizde bir de Brexit anlaşması hikayesi söz konusu. Sence bu durum dünya turnelerinizin geleceğine dair ne söylüyor?

Hiçbir fikrim yok.

Birkaç film müziği albümü yapmışlığınız da var. Yakın gelecekte buna benzer planlarınız var mı?

Şimdilik hayır.

Kendinizi sinefil olarak tanımlar mısınız peki?

Pek sayılmaz.

Mogwai olarak sence bugüne kadarki en büyük başarınız ne oldu?

25 yıl sonra bile insanların ihtiyaç duyduğu türden müzikler üretebilmek büyük bir başarı gibi geliyor.

Müzisyen olmasaydın sence hangi alana yoğunlaşırdın?

O kadar fikrim yok ki bu konuda. Gitar çalmak dışında pek bir şeyde yetenekli değilim.

Eğer yarın dünyayı terk edecek olsaydın yanına alacağı 3 eşya neler olurdu?

Gitarım, iPad’im ve tofu press’im.

İnsanların Mogwai’yi bir şarkıyla hatırlamasını isteseydin bu hangi şarkı olurdu?

“Helicon 1”.

Mogwai’nin resmi sitesine şuradan, Bandcamp profiline ise şuradan göz atabilirsiniz.