Meshuggah’dan Yeni Albüm: Immutable

Ekstrem progresif metal efsanesi Meshuggah, nihayet dokuzuncu albümleri Immutable‘ı duyurdu. İsveçli grup, ilkbaharda yayımlanacak albümlerinden kısa bir bölümü paylaştı.

2016’da çıkardıkları The Violent Sleep of Reason albümünden bu yana sessiz kalan grup, fragmandan aldığımız izlenime göre her zamanki gibi güçlü, dolu dolu ve oturaklı bir sound ile geri dönüyor. Gitarist Mårten Hagström albüm hakkında şunları söylüyor: “Albümün ismi, bir grup olarak bulunduğumuz yere mükemmel bir şekilde uyuyor. Artık yaşlandık. Çoğumuz artık ellili yaşlarımızdayız ve kim olduğumuza çoktan karar verdik. Baştan beri deneyler yapsak da ilk günden beri aynı olduğumuzu düşünüyorum. Olaylara yaklaşım şeklimiz, neden hala yeni albümler yapıyor oluşumuz ve neden hala soundumuz önceki yaptıklarımıza benzer, işte bunlar değişmez. Benzer şekilde, insanlık da değişmez. Aynı hataları tekrar tekrar yapıyoruz ve değişmeziz; hep yaptıklarımızı yapıyoruz ve değişmiyoruz.”

Atomic Fire Records etiketiyle 1 Nisan’da yayımlayacak Immutable’ın ilk teklisinin ne zaman çıkacağına dair henüz bir bilgi yok.

Meshuggah, “Clockworks” için 2018’de Grammy ödülüne aday gösterilse de, Mastodon‘a kaybetmişlerdi. Kapatmadan meraklısı için şuraya komedyen Bill Burr’ün Meshuggah poliritimleri üzerine yaptığı bir güzellemeyi içeren bir video de bırakayım.