Mart Konserleri

Tarih: 6 Mart Perşembe
Teho Teardo & Blixa Bargeld 
Mekan: Salon İKSV

İtalyan besteci Teho Teardo ile efsanevi grup Einstürzende Neubauten’in kurucusu ve Nick Cave’in yol arkadaşı The Bad Seeds grubunun lideri Blixa Bargeld aynı sahnede buluşuyor. İlk olarak 2009 yılında bir araya gelen, 2013 yılında ise Still Smiling isimli bir albüm piyasaya süren ikili ilk albümlerinin turnesi kapsamında Salon İKSV’ye uğrayacak. Çok sesli ve dâhiyane bir yolculuğa çıkmak için bu ayın en başarılı etkinliğine göz kırpmanız yeterli.
 
When Saints Go Machine
Mekan: Babylon

Danimarkalı electro pop grubu When Saints Go Machine ayın en dans edilesi etkinliği için sizi Babylon’a çağırıyor. 2007 yılından bu yana aktif olan grup, geçtiğimiz sene piyasaya sürdükleri üçüncü ve son albümleri Infinity Pool ile türlerinin en iyilerinden biri olduğunu kanıtladı. Şu sıralar kısa süreli bir Avrupa turnesinde olan topluluk biraz karanlık ama dans ritmleriyle dolu müziklerini İstanbullu müzik severler için icra ederken bize de bu fırsatı kaçırmamak kalıyor.

Tarih: 13 Mart Perşembe
Of Montreal
Mekan: Babylon

Amerikalı saykodelik pop, rock topluluğu Of Montreal, 2012 yılından sonra yine Babylon’u fethetmeye geliyor. Şimdiye kadar 12 albüm piyasaya süren topluluk, her albümünde oldukça farklı elementler kullanmakta. Bu durum Of Montreal’in her zaman dinamik ve yenilenmiş bir biçimde kalmasını sağlıyor. Oldukça enerjik ve çok katmanlı canlı performansları olan topluluk, ayın en gidilesi etkinliklerinden birine imza atacak.

Tarih: 13-14 Mart Perşembe/Cuma 
Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra
Mekan: Salon İKSV

Godspeed You! Black Emperor üyelerinden Efrim Menuck’un liderliğini yaptığı Thee Silver Mt. Zion Memorial Orchestra Ocak ayında yayımladıkları Fuck Off Get Free We Pour Light On Everything albümü ertesinde Salon İKSV’ye uğrayacaklar. Post rock’tan, garage’a oradan da noise’a öykünen bir yelpazede müziklerini icra eden grubun, hem karanlık hem de sarsıcı canlı performansını izlemek için 2 günümüz var, kaçırılmamalı.

Tarih: 20 Mart Perşembe
77 Bombay Street
Mekan: Babylon

4 kardeşin oluşturduğu 77 Bombay Street, Babylon’da oldukça keyifli bir gece geçirtmeye geliyor. Şarkılarının çoğunda pozitif bir hava seyreden, akustik rock tadında müzik yapan grubu tanımlamak için Up In The Sky şarkısını dinlememiz yeterli.

Tarih: 21 Mart Cuma
Camouflage
Mekan: Roxy

30 senelik bir grup Camouflage, müzik hayatları boyunca new wave ve hatta shoegaze akımlarının ilham kaynaklarından biri oldu. 30.yıl dönümleri için Şubat ayında 7 stüdyo albümleri ve canlı kayıtlardan oluşan bir box set piyasaya süren topluluk şu sıralarda Avrupa turnesinde. 30.yıl dönümü konserlerinden biri de Roxy’de gerçekleşecek.

Tarih: 22 Mart Cumartesi
Yuck
Mekan: Salon İKSV

İngiliz orijinli indie rock topluluğu Yuck, Salon İKSV’de biraz distrotionlı biraz hareketli bir gece yaşatmaya geliyor. Sonic Youth, Dinosaur JR. gibi isimlere benzetilen topluluk şimdiye kadar Yuck ve Glow & Behold isimli iki albüm piyasaya sürdü. Özellikle kendi adlarını taşıyan ilk albümleri ile Stereogum, Spin gibi müzik piyasasının önde gelen dergilerinde oldukça iyi puanlar alan grup gürültülü canlı performansları ile de dikkat çekmeyi başarıyor.

Tarih: 23 Mart Pazar
Partapart 101 – Astrofella / Man With a Plan (DJ SET)
Mekan: Arkaoda

Ülkemizin başarılı bağımsız plak şirketlerinden Partapart’ın organize ettiği etkinlik pazar gününün durağanlığını bozmaya geliyor. Etkinlik ise şu şekilde: Astrofella sahnede canlı performanslarını sergilerken, Men With a Plan Dj kabininden Astrofella’ya eşlik edecek. Farklı deneyimli bir hafta sonu bizi bekliyor.

Tarih: 26 Mart Çarşamba
The Ringo Jets
Mekan: Babylon

Deniz Ağan, Tarkan Mertoğlu ve Lale Kardeş’den oluşan The Ringo Jets ülkemizin en iyi rock’n roll, garage grubu diyebiliriz. Bundan önce Primavera, Waves, Rock’n Coke gibi festivallerde boy gösteren ekip Babylon’u sallamak için geri sayıma başladı bile. Isınma turu atmak isteyenler ise özellikle geçtiğimiz ay yayımladıkları, Gezi direnişine selam niteliğinde Spring of War videosunu izleyebilir.

Tarih: 29 Mart Cumartesi
Balthazar
Mekan: Roxy

Avea Escape to Music kapsamında Belçikalı indie pop grubu Balthazar ülkemizi ziyaret etmeye hazırlanıyor. 2004 yılında kurulmasına rağmen ilk albümleri Applause’u 2010 yılında piyasaya sürebilen topluluk, asıl başarılarını 2012 yılında çıkardıkları ikinci albümleri Rats ile kazandı. Indie pop’u oldukça naif bir şekilde icra eden topluluk üçüncü albümlerinin habercisi Leipzig isimli single’ı ise bu senenin başında dinleyicileriyle paylaştı. Roxy’de gerçekleşecek etkinlik önümüzdeki dönemde adından sıkça söz ettirecek Balthazar’ı yakından görmek için iyi bir fırsat.

Yalkı Akçay