Lunatic Soul – Under The Fragmented Sky (2018)

Hazırlayan: Tarih: Haziran 1, 2018

Başvurulabilecek neredeyse bütün havalı sıfatları MetalWani sitesi bulmuş, biz mesajlarını yorumlayarak aktaralım: Under The Fragmented Sky, David Lynch ile Andrei Tarkovsky filmlerine soundtrack yapmış daha karanlık bir Tangerine Dream ya da Kraftwerk gibi tınlıyor kimi yerlerde. Blade Runner‘a Kid A devrini yaşayan Radiohead eli dokunmuş da diyebiliriz. Tarzlar arasındaki çizgileri yıkan ziyadesiyle sinematik bir eser Under…, Lunatic Soul adı altında ortaya koyulan en iyi işlerden biri.”

Lunatic Soul’u var eden Mariusz Duda, Polonyalı progresif rock topluluğu Riverside‘ın kurucu üyelerinden. Modern prog’un en sevilen gruplarından birinde vokal ile bası üstlenmesinin yanında dostu ve meslektaşı Steven Wilson‘la şarkı kaydetmek, Iamthemorning‘in harikulade Lighthouse albümünde yer almak ve değeri hiç bilinmemiş Indukti ile ortaklık kurmak gibi güzel detaylar yazıyor özgeçmişinde. Bir önceki Lunatic Soul albümü Fractured‘la new age rüzgarları estiren bir müziğe adım atmıştı Duda, Riverside’ın gidişatına da bakarsak iki grupta elektronik faktörler artış ivmesinde. Ama bu elektroniklik, ilerleyici ruha ket vuran türden değil, aksine onu geliştiriyor.

Tonuyla, atmosferiyle Duda‘nın üslubunu sonuna kadar koruduğu bir mini albüm olmuş Under… Aslında kısa da çalmıyor, uzun da; arada bir yerde kalmış 30 dakikalık süresi, ona EP etiketi yapıştırsa da gönlümüzde tekrar tekrar çalmaya devam ediyor. Sonsuzluğun içinden kopup gelmiş, baş alan güzellikte bir melankoli prog’u isteyenleri şöyle buyur edelim. Bu hüzünlü Polonyalının işlerini önceden takip etmeyenler, önlerinde upuzun ve kalori kaynayan bir menü buldular demektir.

PUANLAMA: 8.5/10

Hani belki paylaşmak istersin diye...

Yorumlar

Yorum bırak


#NowPlaying

Parça

Sanatçı

Background