Riverside – Acoustic Session (2019)

Son güncelleme:

Malum 2020 mart ayında Polonya’nın en önemli progresif rock temsilcilerinden Riverside ülkemize geliyor, turne ve son albümleri hakkında konuşmadan geçmek olmaz diye düşündüm. Riverside, With The Sun adlı yedinci stüdyo albümleri Wasteland’in tanıtımı için çıktıkları turnenin Avrupa ayağında İstanbul’a da uğrayacak. İkinci defa Türkiye’de konser verecek olan grup aslında 2013 yılında Shrine Of New Generation Slaves gibi oldukça başarılı bir albümün turnesinde de ülkemizi ziyaret edecekti fakat konser o dönem Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi durumlar sebebiyle iptal edilmişti. Bu nedenle eminim ki 2013’ten beri bu konseri sabırsızlıkla bekleyen bir kitle var. Şimdilik turne setlisti Wasteland albümünden ve eski albümlerin en popüler parçalarından oluşuyor. Fakat grup turnenin Türkiye’yi barındıran ayağı için oldukça sürprizli yeni bir setlist hazırladıklarını duyurdu.

Grup geçtiğimiz günlerde beş parçadan oluşan yepyeni bir EP yayınladı. EP, grubun kendi albümlerinden şarkıların akustik coverlarından oluşuyor. EP’ye tüm dijital platformlardan “Acoustic Sessions” adı altında ulaşabilirsiniz. EP içerisinde, birden tüketilmemesi gereken şarkılar listesine aday coverlar bulunduruyor. O2 Panic Room akustik versiyon oldukça yoğun duygular barındıran, klavye ağırlıklı mükemmel bir yorum olmuş. Riverside’ın duymaya alışık olduğumuz o duygusal ve melankolik sesini EP’de oldukça yoğun bir şekilde hissedebiliyoruz. Grubun omurgasını oluşturan bas/vokal Mariusz Duda’nın dingin ve sakinleştirici sesinin ön plana çıktığı bu şarkıları dinledikçe vokallerinin ne kadar temiz ve üst seviye olduğuna bir kere daha şahit olmuş oluyoruz.

10 Mart 2020 Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek olan konser için ben şimdiden çok heyecanlıyım, şimdiden biletimi aldım. Kâh gülüp kâh ağlayacağımız bu melankoli dolu akşama son üç ay. Umuyorum ki grup yeni setlistinde diskografilerinin en özel albümlerinden biri olan Love Fear and the Time Machine albümünden daha çok şarkıya yer verir. Böylece ben de benim için vitrinin en önemli parçası olan, sadece en özel zamanlarda açıp dinlediğim Time Travellers şarkısını canlı dinleme onuruna erişebilirim.