Loraine James ile Söyleşi

Son güncelleme:

İngiliz müzisyen Loraine James deneysel sularda takılan, bu esnada bir pop ve R&B damarı da taşıyan elektronik müzikler üretiyor. Genç nesil müzisyenler içinde dikkat çeken isimlerden biri olan James ile karantinada ürettiği son albümü Reflection üstüne konuştuk. Söyleşiyi orijinal dilinde şuradan okuyabilirsiniz.

Yeni albümünün adını Reflection (Yansıma) koymanı doğrusu çok anlamlı buldum. Albüme adını veren şarkıda ise şu sözlere yer vermişsin: “Bu benim yansımam / Sadece bana ait, sana değil.” Pandemi, izolasyon ve kendi yansımana attığın bakışlar bu müzikleri nasıl şekillendirdi?

Önceden kesinlikle yaptığım albümlerden birinin bir pandemiyle çakışacağını hayal edemezdim. Son ürünün bu kadar şahsi olmasını da beklemiyordum. Reflection baştan aşağı pandemideki beni, duygularımı ve düşüncelerimi yansıtıyor. Bunun için de başvurabileceğim en iyi mecra müzikti.

Bir arkadaşım geçtiğimiz günlerde pandemide hayatın neye benzediğini dair görüşünü sundu, o gün bugündür yaşadığımız şey hakkında yeni düşünceler üretiyorum. Dediği şey, karantinadaki yaşamımızda hepimizin, sanki bir film ya da dizi izliyormuşuz gibi kendi yaşamımıza dışarıdan bir gözlemci misali tanık olduğumuzdu. Dışarıda sindiremeyeceğimiz kadar hızlı seyreden bir küresel olaylar zinciri var, bir de her şeye tepki gösteren iç dünyamız. Ama bu esnada kendi duygusal yolculuğumuza da yetişemiyoruz, zira yüzleşecek çok fazla şey var. Böylelikle kendi yaşamına seyirci kalıyorsun. Sence bu yorum, müziği üretme yaklaşımını ne şekilde güncellediğinle örtüşüyor mu?

Kesinlikle. Pandemide kesinlikle dışardan üstüme üstüme gelen şeyler vardı. Bir süredir gömülü şekilde kalan, çok sonradan tepki verebildiğim şeyler…

Küresel boyutta bu zaman diliminde en büyük zararla karşılaşan sektörlerden biri sanat sektörü oldu. Bu albümde çok yetenekli bazı konuk müzisyenlerle çalıştın. Etkileşimleriniz yoluyla bir birlik, dayanışma kurduğunuzu hissettin mi?

Evet. Ne de olsa hepimiz aynı gemide yol alıyoruz.

Deli dahi işi bir türler alaşımı yaratıyorsun müziğinde. Çok özel bir şeyler yarattığını hissedene dek bir şarkı üstünde ortalama ne kadar süre çalışıyorsun?

Çok değişiyor doğrusu. 30 dakika sürdüğü de oluyor, birkaç gün de.

Bütün bu alaşımların ötesinde yaptığın müziğin belli bir pop ruhunu yansıttığını da söyleyebiliriz. Hatta Reflection şimdiye dek ürettiğin hem en kolay, hem de en zor anlaşılan iş olabilir. Bir yandan da deneysel müzik sahnesine karşı giderek yükselen bir ilgi söz konusu. Kısacası neyin pop, neyin yepyeni bir şey olduğunu ayrıştırmak zorlaşıyor gibi. Bu tür etiketler senin için bir şey ifade ediyor, yoksa bazılarını tümden unutmamızı mı tercih ederdin?

Açıkçası Reflection‘ı şimdiye kadarki en erişilebilir albümüm olarak görüyorum, ancak bazı yorumlardan gördüğüm kadarıyla bu ayrım biraz kafa karıştırıcı seyretmiş. Bence hyperpop gibi türlerin de yükselişe geçmesiyle geçtiğimiz yıllarda pop ve deneysel müzikler arasındaki çizgi muğlaklaştı. Etiketlerden ise genel anlamda nefret ediyorum. Bence ürettiğim şey kolay tanımlanabilir bir müzik değil.

Yeni bir turne planladın. Umarız her şey yeni bir karantina olmadan yolunda gider. Bu konserler için özel planlar yaptın mı? Duygulu seyrederler herhalde.

Sadece canlı çalmak istiyorum artık. Çok gergin olacağım, orası kesin.

Öngörülebilir geleceğe yönelik nasıl planların var?

Biraz rahatıma bakmak istiyorum sadece.

Loraine James’in Bandcamp profiline şuradan göz atabilirsiniz.