Leprous’tan Albüm Öncesi Yeni Tekli

Norveçli progresif rock/metal grubu Leprous, yeni teklisi Running Low’u yayımladı. Running Low, grubun 27 Ağustos’ta InsideOut plak şirketi üzerinden piyasaya süreceği albümde dair ipuçları veriyor.

Her albümünde müziğine yeni renkler katabilen Leprous, Running Low’da da bu çeşitliliği sergilemeye devam ediyor. Feryat figan vokaller ve vurucu piyano tınılarıyla başlayan parçaya, yaylıların yarattığı gerginlik de eklenince ortam iyice tekinsizleşiyor. Akabinde, son dönemin gözde davulcularından Baard Kolstad’ın* tomlarda gezinişiyle tanışma süreci yavaş yavaş bitiyor. Devamında grubun 2019 çıkışlı albümü Pitfalls’takileri andıran pop/rock havasındaki nakarat, lezzetli bir karşıtlık sunuyor. Gerilimin doruklarından sonra gelen bu tempolu ve neşeli sayılabilecek tema, parçaya ağırlığını koyuyor. Buna karşın parça bittiğinde, gerek yaylılar, gerekse klipteki Peaky Blinders’ı hatırlatan kostümler, köstekli saat ve mezar öğelerinin yarattığı kasvet aklımızda kalıyor. Parçanın müzikal zenginliği, tansiyon ve çözümlenmelerde belirginleşiyor. Buna ilave olarak, abartıdan uzak sözler de parçaya daha doğal ve canlı bir hissiyat veriyor.

Grubun lideri Einar Solberg parçayı “Running Low için ilk fikir, Norveç’in Telemark kentinde Himingen adlı bir dağın zirvesine çıkarken kendimi telefonumda bir eskiz yazmaya zorlamaya karar vermemle başladı.” şeklinde anlatıyor. Yakında piyasaya sürülecek albüm Aphelion hakkında ise “…Aphelion çok farklı bir albüm…Fazla düşünmeye, abartılı mükemmeliyetçiliğe veya dikkatlice planlanmış şarkılara yer yoktu.” diyerek gelecek albüm üzerindeki beklentiyi arttırıyor.

*Pandemi sürecine girmeden önce izlediğim en son konserin Leprous oluşu ve orada de Kolstad’ın çalışını görüp şoke olmuş olduğumu da şimdi yazarken hatırladım! Öyle davulcun olsun, plak şirketine beş albüm borcun olsun.