Leprous – Pitfalls (2019)

Leprous‘un müziğini net bir biçimde tanımlamak her zaman zordu, belki de işin içinden çıkalım diye progresif rock/metal dedik bugüne kadar. Pitfalls ise gruba dair halihazırda aklımızda yer edinmiş tabuları da yıkıyor, kimilerinin yıllar geçtikçe biraz stabilleşmekle itham ettiği Leprous müziğine yepyeni renkler katıyor. Bunu yer yer biraz kafası karışık ve pusulası şaşmış bir şekilde yaptığı doğru, heyhat albüm de tam olarak bu kaybolmuşluğu yansıtıyor zaten: Vokalist Einar Solberg‘in yakın dönemde yaşadığı depresyon sürecini sözlere “filtresiz” biçimde yansıttığı bir kendini bulma, bir rehabilitasyon albümü Pitfalls.

Önceden yayınlanan parçalardan “Below” konuk yaylılar orkestrasıyla bunalımının altını çiziyor, “Alleviate” akla Imagine Dragons’ı getiren tutumuyla neredeyse bir Eurovision parçası formatında vuku buluyor, “Distant Bells” ise başarılı progresif rock ekibi Iamthemorning’i çağrıştıran düzenlemelere yaslanıyordu. Bu üç şarkının tınısal düzeyde sergilediği çeşitlilik, Pitfalls‘a dair çok yerinde bir intiba yaratıyor. Dokuz şarkının hepsi kendi başına bambaşka bir müzikalitede, kendi başına kuvvetli kelamlar edip yolunu karanlıkta el yordamıyla eşeliyor. “I Lose Hope” insanı anında içine çeken temposu ve melodileriyle kusursuza yakın bir pop-rock işi. Thom Yorke’un vokalleriyle pekala bir Radiohead parçasına evrilebilecek “Observe The Train”i hiç fena olmayan, lakin azıcık sürprizsiz “By My Throne” izliyor. Kıyametin sert yüzü ikinci yarıda kopuyor. Gitarlar burada yeniden yoğunlaşıyor, grubun önceki işlerine daha yakın duran “At The Bottom” ile “The Sky is Red”, diğer şarkıları yadırgayacak kitlenin dahi hemen ilgisini çekeceğe benzer.

Albüm boyunca değişmeyen tek şey, Solberg’in içindeki gerçekleri ve anlamı arayışı. Şarkı sözleri yoluyla neler neler yaşamıyor ki: İçindeki tüm çocukluk korkularını gömüyor, umudunu yitiriyor, verdiği nefes içindeki tüm dertleri döksün istiyor, yanlış yönde ilerlediğini fark ediyor, kontrolünü yitirmeden yaşayamayacağını idrak ediyor, yere yeniden düşüp yeniden doğruluyor. İçinde taşıdığı bu kusurlu insancıllık ve samimiyet, Pitfalls‘u hepimize biraz daha yaklaştıran temel şey aslında. Bu yüzden ki Leprous’un ivmesine ivme katması şiddetle olasıdır.

PUANLAMA: 8/10