‘Kıyıda Köşede Kalmış’ Bir Progresif Metal Grubu: Ark

İlk yazımı ‘kıyıda köşede’ kalmış, henüz birkaç hafta önce tanıştığım bir grup üzerine yazmak istedim. Ark, 90’ların başında kurulmuş, olağanüstü müzisyenleri içerisinde barındıran bir progresif metal projesi. Bir arkadaş tavsiyesi üzerine keşfetmiş bulunduğum bu grubun kesinlikle bu mecradaki ilk yazıma konuk olmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Ark, Norveçli gitarist Tore Ostby ve John Macaluso tarafından 90’lı yılların başında kuruluyor. Daha sonra Snakes grubunun efsanevi vokali Jorn Lande gruba katılıyor. Burn The Sun albümünün kaydı için Stevei Vai’ın emektar basçısı Randy Coven ve Yngwie Malmsteen’in klavyecisi gruba ekleniyor. Dahası, grubun gitaristi Tore Ostby dışında bütün üyelerin Malmsteen ile ortak sahne geçmişleri söz konusu.

Grubun 2001’de çıkan Burn The Sun albümü tam anlamıyla bir progresif metal başyapıtı. Heal The Waters ile başlayan albüm içerisinde on şarkı barındırıyor. Favorilerimin kesinlikle Just a Little, Burn The Sun, Heal the Waters ve Missing You olduğunu söyleyebilirim. Albüm zaten genel olarak oldukça başarılı fakat özel olarak bu dört parçada inanılmaz iyi işler çıkarılmış olduğunu düşünüyorum. Just A Little grubun dinlediğim ilk şarkısı. İnanılmaz güzel bir gitar partisyonu ile başlıyor. Bu şarkıyı dinledikten sonra albümün geri kalanını dinlemek için can atıyorsunuz zaten. Heal The Waters oldukça gaz bir parça, Missing You’da bir o kadar duygusal. Genel olarak şarkıların progresif metalin klasik seslerini barındırmadığını düşünüyorum. Progresif dinleyicisinin de son zamanlarda en çok muzdarip olduğu durumun yeni çıkan albümlerde mutlaka Tool’dan veya Dream Theater’dan seslerle karşılaşmak olduğunu düşünürsek Burn The Sun keşfedilmesi gereken yepyeni bir hikâye. Hatta tabiri caizse oldukça ‘unique’ bir albüm.

Yazımı bitirmeden Jorn Lande’nin albümdeki performansından da mutlaka bahsetmek istiyorum. İlk defa Ark sayesinde dinlediğim Lande’nin inanılmaz bir sesi var. Albümde gösterdiği performans tam anlamıyla olağanüstü. Daha önce birçok grupta vokalistlik yapmış olan Lande’nin de en iyi projesi Ark olmuş. Güçlü vokalleriyle grubu kesinlikle bir üst seviyeye taşımış olduğunu düşünüyorum.

Albüm kesinlikle baştan sona dinlenmeyi hak ediyor. Bütün albüme vakit ayıramayacaksanız bile en azından Burn The Sun, Heal The Waters, Just A Little ve Missing You dörtlüsünü dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum ve sizi albümün en özel şarkılarından biriyle baş başa bırakıyorum.