Kıvanç Kürkcü – Kaçınılmaz Olarak Katil Olacağım (2017)

Hazırlayan: Yankı Yıldıırm

Kendi deyimiyle, “kulak kabartmanız gereken beş kesici haykırıştan oluşan beton bir bütün”. Loş apartman ışıkları. Mavi, mor ve kırmızı. Kıvanç Kürkcü’den bahsediyorum ve onun solo albümü olan “Kaçınılmaz Olarak Katil Olacağım”dan.

Hay Bin Kunduz’dan ismini duyduğumuz Kürkcü, grubun 2016 yılında çıkmış olan “İnsanlık Naaşı” isimli albümüyle, anadilimizde dinleyeceğimiz en güzel şarkılar listesine bir şeyler eklememize vesile olmuştu. Solo albümü için de aynı şeyi söylemek mümkün.

Sanatçının bağımsız olarak girdiği bu yolda, Hay Bin Kunduz şarkılarında ön planda olan “sadelik” bir kez daha karşımıza çıkıyor. Bu sadelik, beş şarkıdan oluşan albümü olabildiğince yalın yaparken, her şarkının kendine özgü yoğunluğunu da içerisinde barındırıyor.

Aynı zamanda tiyatrocu olan Kürkcü bir röportajında “Asıl soluk alıp verdiğim alan tiyatro sahnesidir.” diyor. Bu solukları şarkılarda hissetmek ise işin güzel tarafı. Özellikle “Merdümgiriz” isimli şarkıda olan tiyatral hava, albümün boyut atlamasını sağlıyor.

Kürkcü, “Kaçınılmaz Olarak Katil Olacağım” albümüyle insanda bir “yerinden sıçrama” hissi yaratıyor. Bir albüme bu denli içten bir isim verilmesine sebep olan şarkıların neler olabileceği sorusunun ardından şarkılara bulaşınca alınan cevap gerçekten tatmin edici.