Yolda – Mai (2017)

Hazırlayan: Yankı Yıldırım

Yolda, 3 yıllık aranın ardından yeni albümünü dijital platformlar üzerinden yayınladı. Haymana Records adlı plak şirketinden yayınlanan ilk albüm olma özelliği taşıyan Mai’de 9 adet şarkı yer alıyor.

Zeynep Kuyumcu’nun duru sesinin arkasında yer alan hafif tınılar sayesinde gerçekten “yolda olup güzel bir yere varacak olma” hissi uyandıran albüme dair bazı detaylar gerçekten heyecan verici. Sevilen grup Hariçten Gazelciler’e ve aramızdan 2014 yılında ayrılan grubun vokali Ömür Kılıçaslan’a saygı duruşu niteliğinde olan “Kaç Aşk Var Ki” ve “Of Ulan Of” şarkıları, Yolda tarafından yeniden yorumlanmış. Aynı zamanda “çağlama“* isimli enstrümanın yaratıcısı olan Ömür Kılıçaslan’ın aramızdan çok erken ayrıldığını ve daha ne kadar güzel işler yapabileceğini gösteren bu şarkılar ile Mai, oldukça katmanlı ve fazlasıyla saygıyı hak eden bir albüm haline geliyor.

Bunlar haricinde, “Mai” ile “Mutlu Aşk Yoktur” albümün öne çıkan parçalarındanken “Kardeş Köpekler” ise efkarlı melodisine kendi dertlerini katmak isteyenler için oldukça ideal.

Gitar, saksafon, ukulele, mandolin ve trompetin bu naif buluşmasıyla, denize doğru bir yolculuğa çıkıyoruz. Arabaya dolan güneş ışığından araladığımız gözlerimiz şeritleri yutarken, kafamızda güzel bir yerleri hatırlatan notalar uçuşuyor.

 

*Çağlama, gitar ve bağlamanın bazı özelliklerini taşıyan, Ömür Kılıçaslan’ın 2004 senesinde yapımını tamamlamış olduğu telli bir çalgı. Kılıçaslan’ın kendi tanımına göre çağlama “gitar tuşesiyle çalınan bir bağlama”. Tel olarak gitar tellerinin kullanıldığı enstrümanın sapı, kendine özgü bir sapa sahip. Teller, gitara göre biraz daha uzun tutulduğundan sap gerginliği de yüksek. Bu yüzden sap boyunca gerginliği dengeleyen bir demir çubuk geçiyor. Perde düzeni tıpkı gitardaki gibi logaritmik ilerlemekte; fakat bu perdeler arasına bağlamada bulunan koma (arıza veya mikrotonlar) sesleri veren ek perdeler konulmuş.

Kaynak:  https://muziklimevzular.com/2014/06/21/caglama/