Şenceylik – Çok Karışık (2017)

Hazırlayan: Yankı Yıldırım

Şenceylik’in ilk minik albümü “Çok Karışık” yayınlandı. Albümden bahstemeden önce biraz Şenceylik’ten bahsetmek lazım elbette.

Eda Sena Şenceylan, üniversite yıllarında “Şenceylik” diye çağrılmaya başlanır. Kendi deyimiyle ise Şenceylik, “Gezi Parkı eylemleri zamanındaki bir sinir buhranı ânında karaladığı sözleri, eline gitar alıp bestelemenin çok rahatlatıcı ve özgürleştirici bir ifade şekli olduğunu keşfetmesiyle; odasında, bilinçsizce ve yapayalnız” olarak kurulmuştur.

Son yıllarda kendi şarkılarını yapan Şenceylik, bu şarkıları festivallerde kalabalık kitlelerle paylaşır. Ardından “yeni şarkılarının deli kayıtları” için kolları sıvar ve ortaya “Çok Karışık” çıkar.

Beş şarkıdan oluşan bu albümde “Kağıt Kesiği”inde Ahmet Ali Arslan ile “Salonda” şarkısında ise Vera ile karşılaşıyoruz. Vera’nın vokalisti, gitaristi ve şarkı yazarı Arel Koray Nalbant’ın da albümün çıkışında büyük payı olduğunu söyleyelim. Kendisi, bu projenin hayata geçirilmesi için Şenceylik’i fazlasıyla destekleyenlerden.

Bu minik albümde bulunan şarkıların hepsi ayrı bir hikaye. Hikayelerin başlangıçları durgun, ardından gitar tınıları sakin başlayan hikayeleri coşturuyor; akan bir suyun yüzeyinden derinlerine sürüklüyor. Bu sayede kimi zaman rengarenk balıkları kimi zaman da sivri kayalıkları görüyoruz. Sonunda suyun altından kendimize aldıklarımızla yüzeye çıkıp hikayeyi tamamlıyoruz.

Şenceylik, içinden gelenleri melodili olarak söyleyip tatlı insanlarla paylaşmak isteyen biri. Tatlı olduğumuza şüphe olmadığına göre; suyun altına girmek için ne bekliyoruz?..