Kıyı yeni tasarımı ile karşınızda! Karşılaştığınız sorunları iletişim bölümünden bize bildirebilirsiniz.

İstanbul Caz Festivali’nden Seçmece 5 Konser

İstanbul’un Temmuz programı yavaş yavaş belli olmaya başladı. Malum, yaz ortası demek İstanbul Caz Festivali demek. Belki bu sene bir Nick Cave & The Bad Seeds, bir Robert Plant gibi stadyum konserleri yok, ama kendi kulvarlarında oldukça yetenekli isimlerden mürekkep bir kadro var karşımızda. İşte kronolojik sırayla bu seneki konserlerden 5’i…

RYMDEN ve Dahası / 6 Temmuz

Geçtiğimiz günlerde şahane son albümleri Reflections & Odysseys üzerine kelamlar ettiğimiz İskandinav ekip, yanlarına üç değerli ekibi daha alarak Beykoz Kundura’ya uğrayacak.

Katalogdan: “Beykoz Kundura’daki bu festival gününün açılışını, yayımladığı son albümüyle büyük ilgi gören trompetçi Barış Demirel yapıyor ve ardından sahneyi, müzik otoritelerince Türkiye’nin en önemli davulcularından biri olarak gösterilen Turgut Alp Bekoğlu’na bırakıyor. (…) Günün üçüncü konserinde, 90’lardan milenyumun başına kadar İskandinavya’da pek çok müzisyen ve gruba ilham veren iki grup New Conception of Jazz ve e.s.t.’in üyeleri arasında yer alan ödüllü piyanist Bugge Wesseltoft, klavyeci Dan Berglund ve basçı Magnus Öström’ün kurduğu RYMDEN sahneyi devralıyor. (…) İlk albümleri Reflections and Odysseys’i bu yılın başında yayımlayan RYMDEN, deneysel dünyasını 26. İstanbul Caz Festivali’ne taşıyor. Tom Excell’in 10 kişilik grubu Nubiyan Twist ile sona eriyor.

Tolgahan Çoğulu & Sinan Ayyıldız / 6 Temmuz

Bir köşede King Gizzard’a ilham kaynağı olan mikrotonal gitarın mucidi Tolgahan Çoğulu, diğer köşede Royal Albert Hall’da sahne almanın haklı gururunu taşıyan Sinan Ayyıldız… Başka söze gerek var mı? O gün Salon İKSV’de olalım.

Katalogdan: “Müzisyenler, solo ve grup çalışmalarıyla olduğu kadar, müziğin teorisine dair akademik çalışmalarıyla da tanınıyor. Tolgahan Çoğulu’nun 2018 yılında Fernando Perez ile birlikte yazdığı mikrotonal gitar metodu İspanya’da yayımlandı. Ardından, Microtonal adlı solo mikrotonal gitar albümü geldi. Sinan Ayyıldız, ritm üstadı Abbos Kosimov, Belçika beatbox şampiyonu Fatty K., A.B.D. Beatbox şampiyonu Beat Rhino ve Nile Project’in kontrbasçısı Miles Jay ile konserler verdi.”

Snarky Puppy / 9 Temmuz

Buralarda en sevilen doğaçlama en çok sevilen doğaçlama caz ekiplerinden Snarky Puppy, Shake Stew ile birlikte UNIQ Açıkhava’da sahne alacak.

Katalogdan: “Kontrbasçı ve besteci Michael League’in, yıllar içinde giderek kalabalıklaşırken aynı zamanda bugünkü ruhuna erişmesini de sağlayacak bir uyumla evrilmeyi bilen grubu Snarky Puppy, sofistike besteleri çığır açıcı bir emprovizasyon stiliyle harmanlıyor. (…) Açılışını Avusturya’nın en heyecan verici caz topluluklarından Shake Stew yedilisinin afrobeat ve groove’lardan örülü hipnotik müziğiyle yapacağımız, UNIQ Açık Hava Sahnesi’ndeki bu buluşma için takviminizde yer açmayı ihmal etmeyin.”

Kamasi Washington / 10 Temmuz

Önce The Epic, ardından Heaven and Earth ile aklımızı alan saksafoncu Kamasi Washington ile ilk buluşmamız 2016’da Beykoz Kundura’da gerçekleşmişti. O günden bugüne Washington’ın namı yürüdü tabi. Kendisi bu kez Volkswagen Arena’yı şenlendirecek.

Katalogdan: “Kamasi Washington, bugüne kadar John Legend, Run the Jewels, Ibeyi gibi yıldız müzisyen ve topluluklarla ortak çalışmalara imza attı. Coachella, Glastonbury, Fuji Rock, Bonnaroo ve Primavera gibi dünyanın belli başlı festivallerinde sahne aldı. Saksofoncu, besteci, yapımcı ve grup lideri kimlikleriyle emin adımlarla ilerleyen Washington, 2017’deki Whitney Bienali’ne de bir multimedia enstalasyonuyla katılarak, müziğiyle atıfta bulunduğu çokkültürlülüğe bir kez daha vurgu yaptı. Parçası olduğu Ummah Chromayönetmen kolektifiyle yaptığı As Told To G/D Thyself adlı filmi, bu yılki Sundance festivalinde prömiyerini yaptı.”

Mozaik / 17 Temmuz

“Yıllarca, yıllarca önceydi;” eşsiz kült ekip Mozaik’e konserde rastlamak günümüzden binlerce kez daha kolaydı. Geçtiğimiz senenin sonlarında bu lanet neyse ki sona erdi. Yeni turda festivali Zorlu PSM’de harika bir şekilde kapatacaklar.

Katalogdan: “1980 ve 90’ların kült grubu Mozaik, 35 yıl sonra aynı kadroyla yeniden bir arada. Bu özelliğiyle festivalin en anlamlı gecelerinden birine dönüşecek konserde Mozaik’in 1983-1995 kadrosundan Ayşe Tütüncü, Saruhan Erim, Mehmet Taygun, Timuçin Gürer, Serdar Ateşer, Mehmet Tütüncü, Ezel Akay ve Yağız Üresin‘in yanı sıra, Gevende grubundan Gökçe Gürçay da yer alacak. Yer yer caz, rock ve rock – füzyon tarzlarına yakın duran grup müziğinde her zaman deneysellikten yana bir tavır takınıyor.”