Rymden – Reflections and Odysseys (2019)

Reflections & Odyssesys‘i var eden müziklerin köşelerinde keşfedilmeyi bekleyen bir hikaye gizli. Duygulara tercüme olmak için araya giren gitarlarda, karmaşık ölçülü, bir inip bir çıkan ritimlerde, perküsyonun diğer aygıtlarla kurduğu ahenkte ve daha fazlasında söz konusu yolculuğa dair bir şeyler görüyoruz, yanımızdaki pencerede yıldızlar bir görünüp bir kayboluyor.

Uzay boşluğunun içinde mikro evrenler keşfeden Rymden (meali “uzay”), üç İskandinav caz müzisyeninin oluşturduğu bir kuruluş. Reflections and Odysseys ise en nihayetinde bir ağıt, bir saygı duruşu: İsveçli piyanist Estbjörn Svensson‘ın ölümünden 10 yıl sonra grup arkadaşları Dan Berglund ile Magnus Öström, yanlarına Norveçli piyanist Bugge Wesseltoft‘u da alarak yeniden bir trio’ya dönüşmüşler. Aralarında ise öyle kusursuz bir kimya var ki, en başından beri hep birlikte çalıyorlar sanarsınız.

Rymden’ın albüme koyduğu bestelerden herhangi birinin öne çıkması pek mümkün değil. Nihayetinde söz konusu olan tek, bütün, sansürsüz, dokunulabilir bir seyahat. Başından sonuna kadar can kulağıyla dinlenmesi gereken bir müzisyenlik dersi, hatta bir terapi seansı gibi. Ruha şifa veriyor.

PUANLAMA: Süper/10