Hopelandic 2

dreaminginmysleep_1

        İllüstrasyon: Gizem Vural

Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde ve hemen hemen her şeyden uzakta olan, izole bir ada devleti İzlanda’nın müzik dünyamıza kazandırdığı yetenekli sanatçıları ve zaman zaman da İskandinavya sahnesi konu edindiğimiz “Hopelandic” 2. Yayını ile 9 Aralık Pazartesi akşamı 22.00’da yayında.

Bu programda İzlanda’nın eski ninnilerinden Vökuró ve Sofðu unga ástin mín yer alacak. Björk’ün sesinden Vökuró ve Raghneiður Gröndal’ın sesinden Sofðu unga ástin mín’i dinleyeceğiz. Ayrıca Kolbeinn Tumason‘un ünlü ilahisi Heyr Himnasmiður’a yer vereceğiz. Tumason’un ölüm döşeğinde yazdığı 800 yıllık ilahi yazılışından 700 yıl sonra Sorkell Sigurbjörnsson tarafından bestelendi. Orjinal hali 19. yüzyıl İzlanda okunuşuyla olan ilahiyi Ellen Kristjánsdóttir günümüz İzlanda aksanı ile söylemekte.

Kapanışta ise İzlandalı şair Rósa Guðmundsdóttir’in yazdığı eski bir aşk şiiri olan Vísur Vatnsenda-Rósu’yu Björk’ün sesinden dinleyeceğiz.

Programın mp3 kaydını ve şarkı listesini yayından sonra  burada bulabilirsiniz.

Seray Şan

[soundcloud url=”https://api.soundcloud.com/tracks/124024508?secret_token=s-5XvGC” params=”color=ff6600&auto_play=false&show_artwork=true” width=”100%” height=”166″ iframe=”true” /]

 

Şarkı Listesi:

Sigur Rós – Bíum Bíum Bambaló

Björk – Vökuró

Raghneiður Gröndal – Sofðu unga ástin mín

Ellen Kristjándsóttir – Heyr Himnasmiður

Hjaltalín – At the Amalfi

Valgeir Sigurðsson – The Crumbling

Hildur Guðnadóttir – Floods

Ólafur Arnalds – Loftiа Verаur Skyndilega Kalt

Jóhann Jóhannsson – Jói & Karen

Björk – Vísur Vatnsenda-Rósu