Meral Polat Trio – EZ KÎ ME

Meral Polat Trio, Meral Polat‘ın memleketi Dersim’den yola çıkıp coğrafyaların ötesinde konumlanan bir üçlü. Gitarda ve piyanoda ABD’li Chris Doyle, davulda Porto Rikolu Frank Rosaly, vokal ve perküsyonda Polat’ın yer aldığı üçlü, güncel olarak Hollanda’da ikamet ediyor. Grubun merkezinde yer alan Polat’ın vokalinde ise hem kendisinin, hem de babası Ali İhsan Polat’ın karaladığı kimi Türkçe kimi Kürtçe şiirleri dinliyoruz. Çıkış noktası olarak Polat’ın kökenini kendine ışık seçen ekip, yolun ötesinde ise zamansız ve mekânsız büyücülükler yapıyor.

Bir meditasyon seansı misali seyreden dokuz şarkılık ve 40 dakikalık bir seyahat EZ KÎ ME. Albüm ismi Kürtçe “Ben Kimim?” anlamına geliyor. Açılış şarkısında “Hoş geldin, niye geldin?” sözlerini tekrar tekrar dile getiren Polat, sanki hem kendini hem de bizi bu soruyla sahiden yüzleşmeye çağırıyor. Şarkı sözleri albümün kalanı boyunca bir mantra ya da tekerleme gibi döngü halinde dönüp dolaşıp aklımıza ve dilimize takılıyor. Müzikal anlamda ise yersiz yurtsuz bir çöl vahasından kopup gelmiş gibi sıcacık tınlayan bir folk ve blues tonu hakim albüme. Duyguları anlarla sentezleyen ve o anları eşeleyen bir tavır söz konusu, her an her yerde hissetmemize kapı açabilecek cinsten.

2022’nin son günlerinde sessiz sedasız kapımızı çalan bu güzel eser, dinledikçe aklınıza daha da kök salabilir. En doğru anlarda en doğru hislerde deneyimlemeniz, aydınlanışı bol bir sene geçirmeniz dileğiyle.