THE BLACK KEYS FOR ROLLING STONE THE MIX

The Black Keys – Delta Kream

Amerikan blues-garage rock grubu The Black Keys, 10. stüdyo albümü Delta Kream ile karşımızda.

2001 yılında Ohio’da kurulan grup Dan Auerbach (gitar, vokal) ve Patrick Carney (davul) ikilisinden oluşuyor. Kendi hallerinde kayıt alarak önce The Big Come Up (2002), Thickfreakness (2003), Rubber Factory (2004), Chulahoma (2006), Magic Potion (2006) ve Attack & Release (2008) albümlerine imza attılar. Asıl olarak adlarını geniş kitlelere duyurdukları albüm ise Brothers (2010) ve özellikle “Tighten Up” şarkısı oldu. Diğer yandan daha çok Guitar Hero’da duyduğumuz “Golden on the Ceiling” şarkısına da bu tanınırlıkta hakkını vermek gerek. Bu yükselişi El Camino (2011), Turn Blue (2014), Let’s Rock (2019) albümleri takip etti.

20 yıllık müzik geçmişlerine şöyle bir bakış atacak olursak The Black Keys’in deneysellikten uzak bir yerde durduğunu, aksine seneler içinde ham blues rock tınılarının olgun seslere dönüştüğünü söylemek mümkün. Chulahoma albümünden de aşina olduğumuz üzere Junior Kimbrough, RL Burnside, Howlin ‘Wolf ve Robert Johnson gibi kuzey Mississippi sanatçılarının The Black Keys’in esin kaynağı olmasıyla da bu blues öykünmelerinin tutarlı bir blues rock grubu yarattığına şahit oluyoruz.

Cover şarkılardan oluşan Delta Kream de bu blues sanatçılarından nasibini alıyor. Lee Hooker ve The Doors’tan duymaya alıştığımız “Crawling Kingsnake“’e yeni bir soluk getirerek açılışı yaparken yazlık bir beldede, salaş bir barda bira yudumluyormuş hissi yaratıyor. Biranın sonlarına doğru etraftaki her şey gibi “Louise” de göze ve kulağa fazlasıyla hitap ediyor. “Poor Boy a Long Way From” Home, yarattığı uyumlu caz-blues-indie üçgeniyle öne çıkarken yumuşak ritimleriyle “Stay All Night” karşımıza çıkıyor. Bu yumuşak dalga Auerbach’ın masalsı sesinin de etkisiyle “Going Down South” ile devam ediyor.

Ardından gelen “Coal Black Mattie”, “Do the Romp”, “Sad Days”, “Lonely Nights”, “Walk with Me”, “Mellow Peaches” ve “Come and Go With Me” parçalarıyla albüm gürültülü enstrümanların rahatlatıcı ve uyumlu iş birliğini sonlandırıyor.