Hatıralar #4: Nick Cave’in Gladiator Senaryosu Niye Asla Film Olmadı?

Lee Thomas-Mason’ın yazısından derlenmiştir.

Garip gelebilir, ancak Nick Cave az daha Ridley Scott‘ın tarihi yapımı Gladiator‘un devam filminin senaryosunu yazacaktı.

73. Akademi Ödülleri’nden beş Oscar ödülüyle dönen filmin 15 sene sonrasını anlatacak bir devam filminin çekileceği de o yıllarda konuşulur olmuştu. Ridley Scott bu devam filmini de yönetmek istediğini belirtmişti. Yazının bundan sonrası, ilk filme dair sürprizbozan gelişmeler içeriyor.

İlk filmin başrol oyuncusu Russell Crowe da devam filminde rol almak istiyordu. Tek bir sorun vardı: Crowe’un karakteri Maximus, ilk filmin sonunda ölmüştü. Haliyle devam filminin hikayesini kaleme alacak kişiyi zorlu bir görev bekliyordu. Scott ile Crowe, bu noktada ilginç bir hamle yaparak Nick Cave’den bu vazifeyi üstlenmesini rica ettiler. Cave o günlerde John Hillcoat tarafından çekilen Ghosts… of the Civil Dead haricinde bir filmin senaryosuna imza atmamıştı.

Teklifin nasıl geliştiğini ve sonrasını en iyisi Cave anlatsın:

Crowe beni arayarak Gladiator 2‘nin senaryosunu yazmak isteyip istemediğimi sordu. O güne dek sadece bir senaryo karalamış biri için doğrusu hayli büyük bir ricaydı. Bu noktada bile işler sarpa sardı. “Russell, sen ilk filmde ölmemiş miydin?” dedim. “Evet, o kısmın icabına sen bakacaksın!” dedi.

Senaryo taslağım şöyleydi: Maximus kendini arafta buluyor, burada tanrılar onu dünyaya geri gönderiyor, çünkü dünyada popülerleşen yalancı bir peygamber figürü yüzünden tanrıların hepsi cennette yavaş yavaş ölüyor. Onlar da Maximus’u dünyaya peygamberi ve takipçilerini öldürmeye gönderiyor.

Ortaya çıkan şey beni tatmin etti. Senaryomun adını Peygamber Katili koydum, filmin sonunda ise bu yalancı peygamberin Maximus’un oğlu olduğunu, kahramanımızın tanrılar tarafından oyuna getirildiğini anlıyordunuz. Akabinde Maximus ölümsüz bir savaşçıya dönüşüyor. Film ise 20 dakikalık bir savaş sekansıyla sonlanıyor, burada tarihin bütün savaşlarını izliyoruz, ta Vietnam Savaşı’na kadar. Tam bir şaheserdi yahu.

Senaryoyu Crowe’a gönderdim. “Beğenmedim,” dedi. “Peki ya sonu?” “Beğenmedim.” Aslında yazarken bu kadar keyif almamın bir sebebi de projenin asla yapılmayacağını bilmemdi.

Ridley Scott ise yaşadığı ilk hüsrana rağmen Crowe’un bu senaryodan hareket etmek için oldukça uğraş verdiğini söylüyor. Buna rağmen proje yapımcıların beğenisini kazanmadı ve Gladiator 2 yıllar boyunca rafa kaldırıldı. Günümüzde Russell Crowe, projeyi diriltmek için Ridley Scott’a ilaveten yazar Peter Craig ile anlaşmış. Bakalım bu yeni ortaklık meyvesini verecek mi?

Derleyen: D.E.T.