Eve Dönüş Yok – Mikro İktidar Alanları

“Benim hiç aklım yok ki / Televizyondan başka / Neyim var sanki / Dev ekranlar olmasa / Uyuştum reytinglerle/ Buruştum piksellerde / Sokaklar bomboş / Yağmura muhtaç herkes“. Burada tasvirini gördüğümüz bireyselden kolektife meyleden yalnızlık hali Eve Dönüş Yok‘un ilk stüdyo albümünün en belirleyici, baskın haletiruhiyesi olabilir de, olmayabilir de; ancak kendisini yaratan müzisyenlerin ruhundan çok hakiki ve öze dair bir parça taşıdığı kesin. Mikro İktidar Alanları‘nda fazla ışık yok, loşluğun içinden bize doğru yayılan hüzün ve öfke patlamaları var. Ancak bunlar kesinlikle kontrolsüz patlamalar değil, her melodisi ve virajı üstünde incelikle düşünülmüş, etkileyici bir prodüksiyonla kotarılmış dışavurumlar.

Mikro İktidar Alanları en basit tabirle tam özgün, tam bağımsız müzikler içeriyor. Başlıca synthpop, alternatif rock ve darkwave etkileşimlerinden doğan müzikal üslup, duyduklarımızı dokuca zengin ve yaratıcı bir ilk albüme dönüştürüyor. Dinleme tecrübenizde yer yer Depeche Mode‘u hatırlamanız, bu yüzden gruba sevginizin hızlıca yeşermesi mümkün. Heyhat Eve Dönüş Yok‘un şarkılarını bu kadar cazip kılan şey sadece ilham kaynakları değil, aynı zamanda ustaca işlemlere tabi tutulmuş, her enstrümanı, efekti ve vokali berrakça duyabildiğimiz sound’u. Burada başarılan iş şarkıların içinde kaybolmamızı, bizi içine davet ettikleri karanlık evrene adım atmamızı kolaylaştırarak sahiden soyutlaştırıcı, imgesel ve duygularımızla baş başa kaldığımız bir deneyime kapı aralıyor. Üç grup üyesinin kimyası, yeteneği, performansından da bahsetmeden geçmemeli. İpek Ektaş ile Enis Duman‘ın synthesizer dokunuşları, Batuhan Özmen ile İpek Ektaş‘tan işittiğimiz ucu açık, çok anlamlı şarkı sözleri karşımızdaki güzelliğe derinlik katan güçlerden bazıları. Sayısız nedenle hırslı, azimli ve etkileyici bir iş Mikro İktidar Alanları.

Mikro İktidar Alanları‘nda işittiğimiz sözler ve müzikte baştan sona Eve Dönüş Yok üyelerinin (vokal, gitar: Batuhan Özmen; gitar, vokal, synthesizer: İpek Ektaş; synthesizer: Enis Duman) ortak imzası var. Davul programlamada Eve Dönüş Yok ile Tunca Candaş‘ın (“Yağmur Ormanları”), klasik gitarda (“Uyandığımda“) Batuhan Polat‘ın, mix ve mastering’de Enis Duman‘ın, kapak görselinde Mert Can Arslan’ın, dijital sanat yönetmenliğinde Bülent Kurtcan‘ın emeği geçmiş.