ECHO KLASSIK, Dünyaca Ünlü Piyanist Fazıl Say’ı Yine Onurlandırdı

Modern zamanların en mühim ve prestijli klasik müzik ödülü olan ve bu sene yirmi beşincisi düzenlenen ECHO Klassik’in sahiplerinden biri de dünya çapında piyanist ve besteci Fazıl Say oldu. Dördüncü defa üstelik. Performansını Salzburg’taki ünlü konser salonu Mozarteum’da gerçekleştirdiği altı CD’den oluşan ve dünyada Warner Music, ülkemizde ise Ada Müzik etiketiyle 30 Eylül 2016 tarihinde yayımlanan Mozart Complete Piano Sonatas albüm kaydı ile, on yedinci ve on sekizinci yüzyıl eserleri ve öncesi ‘Solo Albüm’ alanında ödülün sahibi oldu.

ECHO Klassik’in bu yılki ödül töreni; 29 Ekim 2017 tarihinde Almanya’da, Hamburg’un ünlü konser salonu Elbphilharmonie’de gerçekleştirilecek ve Almanya televizyonu ZDF tarafından da naklen yayınlanacak. Fazıl Say’ın bireysel olarak aldığı ödülün yanı sıra, bir trompet virtüözü olan Gábor Boldoczki, son albümünde Fazıl Say tarafından yazılan trompet konçertosuyla “en iyi enstrümanist” ödülünün sahibi oldu.

Fazıl Say’ın şimdiye kadar ECHO Klassik ödülü ile onurlandırılan diğer eserleri şu şekilde; 2012 yılında “İstanbul Senfonisi” eseriyle, 2008 yılında keman virtüözü Patricia Kopatchinskaja ile birlikte çalıştığı “Say / Kopatchinskaja: Beethoven Ravel Bartok Say” albümüyle “en iyi oda müziği” alanında, 2001 yılındaysa; “Stravinski  ‘Bahar Ayini’ kaydıyla “en iyi yorumcu” alanında ödüle layık görülmüştü.