Çıkıntı – Entropist Lehçe

Bir önceki albümü Serseriliğe Hitabe‘yi 2019’da bizlerle buluşturan Çıkıntı, daha kısa ve öz seyreden Entropist Lehçe‘de nispeten içe dönük bir yaklaşım, şifrelenmiş isyankar sözler ve koyu tonlu beat’ler ortaya koyuyor.

İlk yarısında dark jazz diyebileceğimiz bir arka plana sahip “Alametifarika“, EP’yi loş ışıklarla açıp kısa sürede drum and bass bir noktaya evriliyor. Söz konusu sound “Küçük mavi şeker, dönüp durup oyna” gibi enigmatik sözlerle eklemlenince iyice David Lynch’vari bir hal alan şarkı, Çıkıntı’nın şimdiye dek yayınladığı en ayrıksı iş olabilir. “Rutubetli Kutu” tıpkı EP’nin kalanı gibi koyulaştırılmış elektronik seslere yaslanır ve kuyunun dibine doğru yolculuğumuzu hızlandırırken ardından gelen “En Uzun Gece”nin Serseriliğe Hitabe‘de güzelce tanıdığımız punk-rap melezi yaklaşıma (“hızlı ve yüksek” enerjisi sayesinde) daha yakın seyrettiği söylenebilir.

Başlıkların ve beat’lerin tayin ettiği karanlık doğrultu, 4 şarkılık seçkinin tümü boyunca istikrarlı biçimde kendini hissettiriyor. Söz konusu ışıksızlığın “Yok olmakla gebermek aynı şey değil” gibi akılda kalıcı nakaratlarla desteklendiğini, taşıdığı içkin isyan enerjisi sayesinde EP’nin içine düşmemizin hiç de zor olmadığını belirtmek gerek. Enstrümantal kapanış “Just Killing” ise bu kısa yolculuğun ardından nereye gideceğimizi merakla beklememize hasıl oluyor.

Entropist Lehçe en nihayetinde kendini yenilemekten korkmayan bir rap sanatçısının güncesinde yeni bir sayfayı niteliyor. Bu etkileyici sound’un 10 dakikadan daha uzun soluklu bir projede ele alınması muhtemelen daha da doyurucu bir iş çıkarırdı, ancak duyduğumuz kadarı bile hayli özgün ve sürükleyici bir çalışma ortaya koyuyor. Buradan sonrasında bizi nelerin beklediğini hep birlikte göreceğiz.

Mevzu Records etiketiyle yayımlanan Entropist Lehçe’nin yapımcı koltuğunda Teo var. Mix / mastering kısmında Coşkun Yüce emek vermiş, kapak görselini ise Meravdes hazırlamış.

EP’nin Bandcamp sayfasına şuradan ulaşabilirsiniz.