Konsere Dönüş #2: Mevzu Label Night 6 @Cennet Bahçesi

Yavaş yavaş açıldığımız, yüz yüze etkinliklere kavuştuğumuz şu günlerde kapılarını yeniden açan mekanlardan ve ev sahipliği ettikleri konserlerden izlenimler…

İstanbul’un kendine özgü tam bağımsız yeraltı sahnesi oluşumlarından Mevzu Records, kendi çatısında müzik üreten grupları mini festival formatında bir araya getiren etkinlik serisi Mevzu Label Night‘ın altıncısını dün (24 Temmuz Cumartesi) Burgazada Cennet Bahçesi‘nde düzenledi. Sırasıyla Çıkıntı, Pembe, Backover, Asperger ve Eskiz‘in sahne aldığı festival, bol enerjili punk konserlerini özleyenlere kesinlikle ilaç oldu.

Cennet Bahçesi’ne vardığımızda soundcheck’ler başlamıştı, ancak çok geçmeden etkinliği kara bulutlar gölgeledi. Mecazi konuşmuyorum, ansızın başlayan yağmur bir anlığına sahiden etkinliğin sorunsuzca yaşanma ihtimalini tehlikeye soktu. Çaresiz soundcheck yarıda kesildi, sahneye perdeler çekildi ve güneşin tekrar açması beklendi. Parçalı bulutlar tam olarak yok olmasa da neyse ki yağmur dindi ve “gösteriye devam” denildi. Cayır cayır güneşli olmayan bir hava da daha ideal oldu doğrusu, şu günlerde birazcık serinliğe hepimiz hasret değil miyiz? Cennet Bahçesi de denize paralel olduğundan bu serinlikte bol bol tatlı rüzgar estiriyordu. Mekan, adını hayli hak ettiği bir iklimle buluştuğu bir güne tanıklık etti diyebilirim. Bu esnada Mevzu Records’un harika eserlere tanıklık etmiş külliyatı da sahnenin yanındaki bir stantta CD ve kaset formatında görücüye açılmıştı.

Öngörülemeyen hava muhalefeti yüzünden Çıkıntı planlanandan yarım saat kadar geç sahne alsa da atmosferin ruhuna neredeyse anında girdik. Mekandaki kalabalık gözle görülür biçimde artmıştı, yaş ortalaması hayli genç olan ve çoğunlukla punk imajlı bir kitle olarak henüz rapçinin setinde ufak ufak pogolara başladık. Çıkıntı son EP’si Entropist Lehçe‘den şarkılara ve Hedonistic Noise yorumu Pixie’de Gençliğimi Yok Ettim!‘e ses verirken sık sık aramızda dolandı ve ortamı güzelce ısıttı. Kendisinin peşi sıra sahne alan Pembe‘yi ise biraz daha uzaktan, istirahate çekilmişken dinlememe rağmen çok etkilendiğimi belirtmeliyim. Line-up’taki diğer isimlere kıyasla en yeni oluşum olan Pembe, adayı adeta yıkıp geçen performanslarıyla gelecekte dikkatleri tekrar tekrar üstlerine çekeceklerinin sinyalini verdiler. Pogolar da bu konserde biraz biraz sertleşmeye başladı.

Sırada ilk albümleri Exile‘ı geçtiğimiz sene, pandeminin sert günlerinde çıkaran melodik hardcore ekibi Backover vardı. Bu albümden şarkıları ilk kez canlı çalabiliyorlardı, bu özel hadiseyi ise albümü baştan sona çalarak kutlamayı tercih ettiler. Yeri gelince seyircilerin sahneye zıpladığı, vokal Ozan’dan mikrofonu devraldığı, çoğunlukla çılgın pogoların döndüğü, seyirci kitlesinin yeni dostlarla kaynaştığı bir başka özel performanstı. Artık punk sahnesi içindeki kült konumunu iyice sağlamlaştırmaya başlayan Asperger ise hava kararmışken tozu dumana katan etkileyici bir performansla karşımızdaydı. Bu noktada pogolar hayli çılgınlaşmış, punk kitlenin özgür doğasından ayyuka çıkan “komünal ortam” hissi iyice hissedilir olmuştu. En azından konserin tanık olduğum kısmında durum buydu. Asperger henüz sahnedeyken ne yazık ki mekanı terk etmek zorunda kaldım ve Eskiz‘in performansına tanıklık edemedim. Ama duyduğum kadarıyla onlar da ateşli bir performans ortaya koymuş, hatta bir noktada Hedonistic Noise yorumlayarak Mevzu ailesinin mirasına şapka çıkarmışlar.

Şahsen canlı konserlere doyduğum, yeni arkadaşlar edindiğim, eski arkadaşlarla da muhabbeti tazelediğim dostane ve canlandırıcı bir tecrübe oldu Mevzu Label Night 6. Yerli sahnenin DIY üslubuyla hareket eden bu güzel insanlarıyla konser tecrübesine dönmek, üretenler ve dinleyenler olarak aramızdaki bağın kuvvetlendiğini hissetmenin insana sağladığı tatmin bambaşka. Yedinci turu sabırsızlıkla bekliyoruz! #KusuraBakıyoruz #MüzikSusturulamaz