Blind Guardian’dan Yeni Single: “Point of No Return”

Blind Guardian’ın yirmi yıldır üzerinde çalıştığı orkestra albümü Legacy Of The Dark Landsin 8 Kasım’da yayınlanacağını daha önce duyurmuştuk. Dün bu albümden çıkan ilk single “Point of No ReturnBlind Guardian Twilight Orchestra adıyla dinleyiciyle buluştu. Yaklaşık yedi dakikalık şarkı hiçbir heavy metal enstrümanını barındırmıyor. Klasik orkestra aranjmanları, Hansi Kürsch’ün vokalleri ve devasa korolardan oluşan bir şarkı. 

André Olbrich temmuz ayında yayınlanan tanıtım videosunda albüm ile ilgili şunları söylüyordu: “Orkestra albümünün çalışmalarına 1998’de başladık. Ne istediğimize dair gayet iyi bir vizyona sahiptik. Nota bilmediğim için etrafımdaki insanların bestelerim üzerinde çalışması epey zor oldu. Notalardan bahsetmeden onlarla iletişim kurmanın bir yolunu bulmam lazımdı. Şarkıların özünü korumak istediğim için çok titiz bir çalışma yapmamız gerekti. Hansi ile birlikte müziğimize farklı bir hava getirdik. Blind Guardian ile yaptığımız müzikten biraz daha farklı. … Orkestranın tam istediğimiz gibi çalmasını sağladık. Böylece bir metal orkestrasına dönüştü.” 

Grup en başında orkestra albümünün Yüzüklerin Efendisi temalı olmasını planlamış, hatta bütün şarkılar Tolkien’in ünlü üçlemesi üzerine yazılmıştı ama telif meselesi yüzünden bu sevdadan vazgeçip albüm için yeni bir hikaye arayışına girmişlerdi. Sonunda Alman yazar Markus Heitz’da karar kıldılar. Heitz’ın Die Dunklen Lande (Karanlık Topraklar) adlı kitabı da Blind Guardian’ın Legacy Of The Dark Lands albümü de Otuz Yıl Savaşı’na paralı asker olarak katılan Nicolas adlı karakterin hikayelerini fantastik bir kurgu içinde anlatıyor. “Point of No Return” de bu büyük hikayenin sadece küçük bir parçası. Şarkıyı hikayedeki yerine oturtup tam olarak idrak edebilmek için 8 Kasım’a kadar beklememiz gerekecek.

Albümün ön siparişleri Nuclear Blast üzerinden yapılabilir.