Baba Zula – Derin Derin (2019)

Son güncelleme:

34 Oto Sanayi‘den, “Direniş Destanı” günlerinden bu yana 5 yıl geçti, Baba Zula kendini feci özletti. Elbette arada bir yerde kısmi toplama albüm XX‘le de rastlaştık, ancak esas ihtiyacımız olan yepyeni, taze taze bir stüdyo albümüydü. Şimdi ekibin düşlerinde çizdiği göklerde bir kez daha derin derin yüzüyor, göbek ata ata şarkıların sözlerini haykırıyoruz.

Derin Derin, Baba Zula’nın en iyi yaptığı şeyi, yani Anadolu’nun sesini evrensel, çok kültürlü bir anlayışla yoğurmayı sürdürürken ait olduğu diskografinin ufkunu genişletiyor. 22 yıldır hayatını sürdüren her grubun taşıyacağı “bir kendini tekrar haline yenik düşme” ihtimalini itinayla reddediyor. Saykodelik sesler, Anadolu, krautrock, dub, elektronik duvarlar iç içe geçiyor. Bunlardan bilhassa krautrock üstüne ayrı bir parantez açılmalı, zira albümün en büyük ilham kaynaklarından biri, efsane Alman ekip Can’le hayatımıza giren ve 2 sene evvel bizi buna hazırlamaksızın aramızdan ayrılan davulcu Jaki Liebezeit. Grubun yakın dostu Liebezeit, “Salıncaksın”da kullanılan davulu ise bizzat modifiye etmiş.

Grubun “durmaksızın yolda olma” halini güzelce tasvir eden “Haller Yollar” albüme güçlü bir açılış sağlıyor. Sazın sürüklediği bir melodinin yavaş yavaş efektlerin içinde kaybolduğu şarkı, grubun yarı antik yarı modern o zamansız hissiyatını güzelce özetliyor. Zamansızlık, daha doğrusu önümüze genişçe serpilen zaman spektrumu albümün ortaya çıkışında emeği olan insanlarda da gizli aslında. Kuruculardan Murat Ertel’in rahmetli babası Mengü Ertel kapağa ilham verirken 4 yaşındaki oğlu davullarla az biraz haşır neşir olmuş. 92 yaşındaki usta Türk hattat Ethem Çalışkan ise albüme adını bizzat vermiş. Genciyle yaşlısıyla Derin Derin‘e katman katman erişebilmiş bütün bu insanlar, dinlediğimiz büyüye kendi katkılarını sunmuş. Büyük, mutlu ve devingen bir aile tablosu çıkmış ortaya.

“Kızıl Gözlüm”, “Kervan Yolda”, “Salıncaksın”, “Kurt Kapma”, “Transendance” gibi şarkılar kulak kabartanların gözünde çoktan Baba Zula şaheserleri arasına girdi bile. Bütün seçki olduğu gibi tekrar tekrar sindirilip yeni baştan keşfedilmeyi bekliyor. Eski hayranlar tatmin oldu, yeni hayranlar ise kapıda bekliyor olsa gerek.

PUANLAMA: 8.5/10