Ayyuka – Maslak Halayı (2019)

Ayyuka bir kez daha cümle alemin içini kıpır kıpır etmeye geldi. Lokasyon -görünüşe göre- Maslak’ta bir düğün salonu, gecenin dansı ise “dünya halayı” diyebileceğimiz yenilikçi, deneysel bir tarz. Ya da Maslak’ı başlangıç durağı olarak ele alalım, istikamet evvela bucak bucak Anadolu, ardından otostopla diğer ülkeler olsun, dünyaya açılalım. Maslak Halayı, işte tam da böyle bir yolculuk sonunda bestelenmiş gibi tınlıyor.

Özgür Yılmaz, Ahmet Kul, Altan Sebüktekin ve Alican Tezer Maslak Halayı için yanlarına İtalyan ekip Calibro 35‘ten de tanıdığımız yapımcı Tommaso Colliva‘yı almış, saykodelik Anadolu rock’ı funk, Afro-beat, dub ve hatta Arabesk’le evlendirerek özgüvenli adımlarla yürüyen, insanlardan ve danstan korkmayan modern Frankenstein’ı canavarını yaratmış. Bu şekilde baktığımızda yol haritası olarak Mustafa Özkent‘in müziğine yakın durmuşlar, Dick Dale, John Frusciante, Erkin Koray, Orhan Gencebay gibi diğer ilham kaynaklarını da albüm boyunca yanlarından ayırmamışlar.

Bugüne dek Sonic Youth, Jonathan Richman, İlhan Erşahin, Orlando Julius gibi isimlerle sahneyi yahut stüdyoyu paylaşan Ayyuka, Maslak Halayı boyunca sergilediği katıksız, yoğun ve samimi enerji sayesinde daha yolun başında olduklarını müjdeliyor gibi. Durum buysa yaşadık, zira daha dökecek kurtlarımız var.