Angel Olsen’dan yalnızlık manifestosu: Burn Your Fire For No Witness

Kariyerine “kendin-yap’’ punk tarzının mimarlarından Bonnie “Prince” Billy’e back vocal yaparak başlayan Angel Olsen 2. stüdyo albümü Burn Your Fire For No Witness ile karşımızda.

İlk olarak Bonnie “Prince” Billy’in grubu The Babblers’da pijamalarla back vocal yaparken görülse de, 2011 yılında kendi EP’si olan Strange Cacti’yi çıkarak memleketi Missouri tarzı puantiyeli parlak elbiseler ve kaküllere döndü. 2012 yılında North Carolina orijinli bağımsız plak şirketi Bathetic Records ile Half Way Home adlı ilk stüdyo albümünü çıkaran Olsen, sürreal sözlü ve lirik folk şarkılarıyla çoktan kült seviyesine yükseldi. Şu aralar Chicago’da yaşayan Olsen’i, son olarak 2013’de Tim Kinsella ile yaptığı Chicago’lu şair Marvin Tate’in şiirlerinin müzikalleştirilmesi projesinde görmüştük.

Müzisyenin ikinci albümü Burn Your Fire For No Witness, neredeyse bir yalnızlık manifestosu niteliğinde. Olsen, 11 şarkı boyunca hassas bir zihnin muzdarip olduğu yalnızlıklardan çıkamamanın ihtimallerini araştırıyor.  Indiana orijinli plak şirketi  Jagjaguwar aracılığıyla 17 Şubat’ta piyasaya sürülen albümün ilk video klibi ise Hi-Five için çekildi. Müzik otoriteleri tarafından “Yalnız olmak üzerine yazılmış en iç açıcı şarkı” olarak değerlendirilen Hi-Five, elektronik folk ezgileri ve iğneleyici sözleriyle mutsuzluğa karşı alaycı bir tavır sergiliyor.  Albümün açılış şarkısı Unfucktheworld’de hayalini ve mantığını kaybettiği itirafı ile yola koyulan müzisyen, her ne kadar Forgiven/Forgotten, Hi-Five ve High&Wild ile yalnızlığının yarattığı varoluşsal buhranları ti’ye alsa da genel olarak yalnızlık hakkında kara bir tablo çizmiş olduğunu görüyoruz. Olsen, albümün en can alıcı noktasını ise son şarkısı olan Windows’a saklıyor ve kendi kendine konuşur gibi, bir mantra edasıyla sessizce tekrar ediyor; “Won’t you open a window sometime. What’s so wrong with the light” dizelerini.

Yalnızlığıyla içinde boğulmak pahasıyla yüzleşebilenler veya denemeye cesaret edenler için ideal bir albüm olarak göze çarpıyor Burn Your Fire For No Witness.

Barış Mumyakmaz