Algiers’ın direniş tiyatrosu: Shook

Bol konuklu yeni Algiers albümünün Shook‘un daha ilk dinlemede dikkat çeken şarkıları arasında yer alan “Irreversible Damage“, kaotik bir noise duvarıyla akılda kalıcı melodik vokalleri ustaca harmanlıyor. Sonlara doğruysa enstrüman sesleri daha yumuşak bir düzleme geçiş yapıyor: “Her şeyin yıkılmakta olduğu 2022’de umut işte böyle tınlıyor,” diyor vokal Franklin James Fisher bu estetik tercih hakkında. Daima karanlık, protest ve bir o kadar da dinleyene enerji veren müzikler yapmış bir grup için umut teması yeni değil, ama bir yandan da Shook‘da hiç olmadığı kadar ön planda görünüyor. Sebebi de büyük ölçüde albümün geniş konuk listesinin hissettiği güven, birliktelik ve aidiyet hissi.

Zack de la Rocha, Backxwash, billy woods, LaToya Kent ve Big Rube gibi çok sayıda güçlü ismi yoğun sesler evreninde ağırlayan Shook, gücünü önceki Algiers albümlerine göre daha hesaplı adımlarla açık eden bir çalışma. “Seni besleyen el seni zehirliyor” diyen “Bite Back” dinleyeni bir başkaldırıya çağırırken temposunu altı dakika boyunca öyle doğru bir ritimde yükseltiyor ki son iki dakika kulaklarınıza hiç beklemediğiniz kadar katartik geliyor. Bugüne kadarki en teatral Algiers albümü dinlediğinizi muhtemelen ikinci dinlemede iyice fark ediyorsunuz. Çok yetenekli bir oyuncu kadrosuna sahip; hiçbir vokal performansının içine düştüğü endüstriyel sesler evreninde boğulmadığı, aksine Algiers’ın müzikal düzlemde yarattığı diyalektik çatışmadan güç aldığı bir dayanışma ve direniş tiyatrosu Shook.

Karışık eleştiriler alan üçüncü albüm There is No Year‘ın ardından Algiers, her zamankinden kalabalık ama bir o kadar da dengeli seyreden Shook‘ta bize umut dolu yarınların düşünü birliktelik çağrısı eşliğinde bahşediyor. Bu etkileyici eseri daha iyi anlamak için kendilerine röportaj talebiyle ulaştık ve cevap bekleyişindeyiz. Umarız bu buluşma yaşanır. O vakte kadar albümü tekrar tekrar dinleyip sindirmek serbest, içinden güç alarak çıkacağınız bu umut ve ihtimaller denizinde yüzmeye davetlisiniz.