Albüm Dinletisi: Mogwai – Rave Tapes (2014)

27 Şubat Perşembe günü 22.00’da Mogwai – Rave Tapes (2014)  albümünü dinleyeceğiz.

Oldukça uzun ve başarılı bir müzik kariyeri olan İskoçyalı post-rock grubu Mogwai, 8. stüdyo albümü Rave Tapes’i Rock Action Records/Sub Pop aracılığı ile 20 Ocak 2014’de yayımladı.

Albümden çıkan ilk single Remurdered ile 19 yıllık serüvenin daha yeni yollara saptığı fikrine kapılsak da albümün tamamıyla karşılaştığımızda aslında Mogwai’nin bildiğimiz yapısından çok da farklı olmadığını gördük. Albüme hakim analog sesler, vintage synthler Fransa yapımı TV dizisi Les Revenants‘da karşılaştığımız çello, synthler, piyano ve zil gibi yeniliklerin cılız kolları gibi görünmekte.

Müzik otoritelerinden bol yıldızlı puanlar toplayamasa da Mogwai yıllar boyunca yarattığı şarkılarla dinleyicisini sinematik bir atmosferin içine hapsetme geleneğini bu albümde de sürdürdü.  10+3 bonus track olarak yayımlanan albümden özellikle Lord is Out of Control ile alışkın olduğumuz o atmosfere kapılmamak mümkün değil.

Mogwai’nin ilk stüdyo albümü Young Team’in üzerinden artık 17 yıl geçti ve çıktıkları bu uzun yolculuğun derlemesi niteliğindeki Rave Tapes ile karşımızdalar.

Evrim Cantimur – Seray Şan