A.A.L. – 2012/2017 (2018)


Fazlasıyla kafa karıştırıcı olabilecek bu yazı başlığına netlik kazandıralım: A.A.L.‘in açılımı Against All Logic. Bu açılım ise deneysel elektronikçi Nicolas Jaar‘ın bir mahlası. Albüme adını veren beş yıl içerisinde Jaar kendi seçtiği, house müzik temelli yersiz yurtsuz melodileri kesip biçmiş, hobi olarak bir köşede biriktirmiş. İşte bu albüm de o birikimlerin bir araya getirilmiş hali. Oradan oraya özgürce salınan, bir sonraki adımı asla kestirilemeyen bir örgü eseri.

Nicolas Jaar gerçek bir macera adamı. Uzaydan yeryüzüne, minimal icralardan gazı kökleyen distopya müziklerine kendi alanında keşfe çıkmayı seviyor. Ancak bunu yaparken üstünde bir titizliği oluyor tabi genelde. Bu albümü kendi adıyla çıkarmaması, olsa olsa bu defa “nolacaksa olsun, bugün varız yarın yokuz” anlayışıyla hareket etmesiyle açıklanabilir. Uygun bir anınızı yakalarsa dönüp bakmadan geçemeyeceğiniz bir kolaj var karşınızda. Funk, soul, disco, house; hepsi bir arada uyumsuz bir biçimde eriyip gidiyor.

2012-2017‘nin içine girip giremeyeceğinizin şaibeli olduğunu da belirtmek gerek. Dikkat dağıtıcı olurken ilgi çekmeyi de başaran çok fazla unsur var. Adeta mayın tarlasını üstüne düşünmeden oynamak gibi bir his bu. Öyle bir özgürleştiriciliği var işte.

https://www.youtube.com/watch?v=MmbqC_2cBWw