Wild Beasts Çalışıyor

2008 tarihli debut albümü “Limbo, Panto” ile debut albüm kavramına yeni standartlar getiren İngiliz indie rock dörtlüsü Wild Beasts, hemen ertesi sene gelen “Two Dancers” ile işi iyice ciddiye bindirmişti. Özellikle albümün açılış parçası ‘The Fun Powder Plot’ ile ‘Gunpowder Plot’a ve V For Vendetta ile bir anda milyonların sevgilisi haline gelen Guy Fawkes’un İngiliz parlamentosunu havaya uçurma girişimine doğrudan göndermeler yapan şarkı, Fathers For Justice (F4J) adlı grubun içleri mor boya dolu kondomlu Tony Blair protestosunu odağına alıyordu.

11 şarkılık albümün ne kadar kusursuz olduğunun ayırdına varabilmek için şarkıların introlarını dinlemek bile kafi gelebilir ki, müzik listelerinde de paralel karşılıklar bulan albüm, gruba Mercury Ödülleri adaylığını da getirmişti.

Hayden Thorpe’un sesi ve vokali için ayrıca methiyeler düzülebilir, sadece bu ses için uzun yazılar yazılabilir. Bununla beraber, Wild Beasts’in bir özelliği de üretkenliği. 2008’de ortaya çıkan bir grup için çok kısa sayılabilecek bir sürede, yalnızca üçüncü senesinde üçüncü albümü  “Smother”ı çıkaran grup, Londra’ya taşınmanın da manidar etkisiyle, önceki albümlerine göre biraz daha synthesiser bazlı bir müziğe adım attı.  Başta indie rock olarak yaftalasak da yaptıkları müziği, zaman zaman post punk’a, bazen de dreamy bir atmosfere doğru ilerleyen karakter özelliklerinden bahsetmek mümkün- özellikle de Chris Talbot’un davullarında eriyip gittiğiniz anlarda kendinizi düşler aleminde bulabilirsiniz.

Wild Beasts cephesinden, üstteki paragrafın “üretkenlik”le ilgili kısmını hararetle destekleyen yeni bir haber geldi: Grup, dördüncü albümü için çalışmalara başladı bile. Şimdilik albüm hakkında bilgi sızmış değil ama her albümleri “yılın en”leri arasında değerlendirilen bir grup için yeterince sevindirici. Bu aralar birincil meşguliyetini 2011 tarihli albümleri Smother’ı çalmaya sevk eden grup, çok yakın bir zamanda The National’ın küratörlüğünde gerçekleşen All Tomorrow’s Parties’e katıldı(The National’ın, içlerinde ‘Lola’nın da olduğu dört yeni şarkısını burada ilk kez çaldığını hatırlatmak gerekir).

Bu festival kapsamında; Kronos Quartet, The Antlers, Owen Pallett, Boris, Tim Hecker, Sharon Van Etten, My Brightest Diamond, Wye Oak, Lower Dens, Megafaun, Suuns, Local Natives ve Kurt Vile & The Violators gibi isimlerle aynı sahneyi paylaşan Wild Beasts, bizi iki sene üst üste gerçekleştirdiği ziyaretlerle kendisine alıştırdıktan sonra, 2012’yi ne yazık ki pas geçti. 2010’da Efes Pilsen One Love 9’da yağmur altında muhteşem bir konser veren Wild Beasts, ertesi yıl da Babylon’da bizleri kendisine mest etmişti.

İş, Wild Beasts gibi çok büyük olma yolunda ilerleyen, heyecan veren gruplara geldiğinde, en ufak bir haberle öncelikleriniz değişebiliyor. Bu çalışkan genç insanlar yeni albümlerini bitirdiklerinde, bizler de muhtemelen Smother’la olan hesabımızı kısa bir süreliğine kapatmış olacağız. Bed of Nails, Loop the Loop, Albatross, End Come Too Soon gibilerinin yerlerini yenileri alacak ve aslında buna hiç de üzülmeyeceğiz.