Thurston Moore – Spirit Counsel (2019)

Yaz bittiği için yeni albüm trafiği epey yoğunlaştı şu günlerde. Haliyle gözden kaçırması kolay güzellikler de bollaştı. Bunlardan biri hepi topu 3 şarkıyla 2 saati aşkın bir tatlılık yaratmayı başaran Thurston Moore güzelliği Spirit Counsel.

Spirit Counsel‘ın bizi içine dahil ettiği 3 turun hepsi kısa özetlerle anlatılabilir: “Alice Moki Jayne” adını sırasıyla caz efsanesi Alice Coltrane, sanatçı Moki Cherry ve şair Jayne Cortez‘den alıyor. Büyük ölçüde gitarlara dayanan bu doğaçlama parçada karşımıza My Bloody Valentine gitaristi Deb Googe ile Matmos emekçisi Jon Liedecker da çıkıyor. İkinci parça “8 String Street” Moore’a ve Sonic Youth‘a ilham veren rahmetli müzisyen Glenn Branca‘ya adanmış, yine gitarlarla yüklü olsa da sonlara doğru kendini ambient deryalara teslim eden bir eser. Sondaki “Galaxies (Sky)” ise belki de bugüne dek Moore’dan gelen en ayrıksı parça, King Crimson‘ın “Starless”ı misali ses duvarlarına kafasını vurarak bizi uzayın derinliklerine yolluyor.

Mevzubahis 3 parça sanki kendi içinde dallanıp budaklanıyor, içine gömüldükçe bize yeni parçalar için ilham sunuyor. Müziğin kendisi kadar sonsuz, ruhun kendisi kadar katmanlı bir iş Spirit Counsel.