The Psychedelic Furs – Made of Rain

Bunca zamandır dinlemediğime hayıflandığım bir grup diyebilirim Psychedelic Furs için. 80’lerin post-punk’ının asıl elemanlarından olan grup, 1991’den beri ilk albümünü bu sene çıkardı. 1977’de -punk’ın patladığı yıl- Londra’da kurulan Furs, 1992’de bir ara vermişti. Kendilerini bugünün alternatif rock müziğini çokça etkilemiş bir ekip olarak gören grubun sağlam, kendine güvenen bir müzikalite ve sözlere sahip olduğunu söylemek gerek. Yıllar önce avangart olup bugün hakim bir sound’un temsilcisi olmak nasıl bir psikoloji yaratır bilmek zor.  Bugün kendilerine alternatif etiketini yapıştıran birçok yeni grup içinde yer bulmaları zor olmayacak.

Kurulduklarında ‘psychedelic’ ismini kendilerini 60’ların müziğini açıkça küçümseyen punk rock gruplarından ayırmak için kullanan Furs, böylece daha geniş bir etkilenme alanından feyz aldığını gösteriyor.

Sözlerde yaşın getirdiği tecrübe ve karamsarlığı okumak mümkün. Ancak yaşam tecrübesini olduğu gibi aktarmak sanatçının yapması gereken bir şey. Bütünsel bir albüm demek doğru olacak Made of Rain için. Tüm şarkılar ahenkli bir uyumla akıp gidiyor, geriye kalan ise sessizlik. Melankolik bir havanın hakim olduğu albüm alternatif rock’ta taze ama deneyimli bir topluluğu keşfetmek isteyenler için tavsiye edebileceğim bir çalışma.