The Comet is Coming – Trust in the Lifeforce of the Deep Mystery (2019)

Müziğe en az yarım asırdır tekrar tekrar yön veren İngiltere yine yaptı yapacağını: Cazı kozmik boyutlara taşıyacak, elinde olsa galaksiler arası savaşa son verecek yeni bir “seçilmiş” ekip çıkardı tam kalbinden, Londra’dan. Tabi The Comet is Coming‘in adını daha önce de duymuş, müziklerine elimizde olmadan bir kulak kabartıp takdirlerimizi sunmuştuk. Ancak şimdiye kadar gördüğümüz örneklerin az biraz daha yontulmaya ihtiyacı vardı gönül rahatlığıyla ‘şaheser’ diyebilmemiz için.

Irish Times’a “Geleceğin müziğini zamanın tersine giderek yapıyoruz. (…) Yetmişlere gitmek, geleceğin müziğini o vakitlerde düşlemekti amacımız,” şeklinde bir demeç veren grubun davulcusu Betamax Killer‘ı Trust in the Lifeforce of the Deep Mystery‘yi meydana getiren müzikler kesinlikle haksız çıkarmıyor. Ancak dahası var. Geleceğin isimsiz kahramanları zamanda yolculuk etmiş, Sun Ra ile bir süper grup kurmuş da insanlığın dertlerine derman olmaya karar vermiş sanki. Karşımıza çıkardıkları 9 şarkı, depresyona ilaç olarak tek atımda dinlense feci şekilde faydası görülecektir. Hatta enerjiyle dolan ruh bir ihtimal arşa çıkacak, kendi astral düzleminde bir ütopya inşa etmeye koyulacaktır.

İlginç bir yan etkisi de var bu ilacın: Bütün olarak sindirdikten sonra müzikleri özlediğinizi fark ediyorsunuz. “Birth of Creation”, “Summon the Fire”, Kate Tempest’lı “Blood of the Past”, “Super Zodiac”, “Unity” derken başa sarıyor, şarkı atlamaya yeltenmiyor, içinde çıkması güç bir döngüye giriyorsunuz. Evet, bağımlılık yaratıyor, hem de bünyenize hiçbir zarar vermeden! Bu bir süper güç değilse nedir?

Bir müzik grubunun henüz ikinci uzunçalarında mükemmelliğe teğet geçmesi genelde iki olası senaryoya delalettir: Yeni bir mitin doğuşunu izliyor veya ayrılığa giden yolun başında duruyor olabiliriz. En iyisi ilk olasılığın gerçek olmasını temenni edip beklemek. Sadece çizgi romanların değil, sanat dünyasının da süper kahramanlara ihtiyacı var.

PUANLAMA: 9.5/10