The Black Keys – Let’s Rock (2019)

Rock’n roll’un 21. yüzyıl alimlerinden The Black Keys, 2010’ların ilk yarısında statülerini iyice yükseltmiş, El Camino ve Turn Blue gibi iki albümle popüler kültüre adlarını derinden işlemişlerdi. Sorun şu ki, Turn Blue‘nun üstünden 5 sene geçti. Her şeyin hızlıca tüketildiği günümüz dünyasında böyle uzun bir aranın ardından insanlar The Black Keys’i yeniden omuzlarda taşıyacak mı, henüz bilmiyoruz. İyi haber şu ki, görünüşe göre ‘satma kaygısı’ Dan Auerbach‘ın da, Patrick Carney‘nin de pek umrunda değil.

İsmiyle müsemma Let’s Rock, saykodelik disko etkileri taşıyan Turn Blue‘nun aksine bir öze dönüş albümü, halis muhlis rock müzik. Risk yok, şatafatlı prodüksiyon yok, çiğ durmayı amaçlayan, eğlenceli bir tını var. Şarkılar The Black Keys’in ilk 10 yılından fırlamış gibi duruyor kısacası. “Biraz şarj olduysak yola devam,” diyerek harekete geçmiş ikili. Çok hızlı seyreden bir 20 yılı geride bırakmış ekiplerden beklenebilecek bir gençleşme, silkinme hamlesi. Çoğunlukla işe de yarayan bir hamle: “Shine A Little Light”, “Lo/Hi”, “Tell Me Lies”, “Go”, “Sit Around and Miss You” gibi güzellikler kendini tekrar tekrar dinletecektir. Heyhat eğri oturup doğru konuşmak lazım: Bunca yılın ardından bu kadar tahmin edilebilir bir müzik içeriği üretmek, insanı albüme sıkı sıkıya bağlamıyor. Bütün bu eğlence yer yer fazla tanıdık tınlıyor, insana sevdiği başka şarkıları hatırlatıyor. Bu da özünde iyi niyetli ve sıkıca uğraşılmış Let’s Rock’un en büyük defosu.

The White Stripes, ZZ Top, The Rolling Stones etkileri kayıt boyunca sallanıp yuvarlanırken bir de albüm ismi ve son şarkı “Fire Walk With Me” sağolsun, Twin Peaks göndermeleri arıyor gözler. Heyhat bu iki başlık tesadüften ibaret gibi duruyor. “Let’s Rock”, Tennesssee’de 11 yıl aranın ardından elektrikli sandalyede idam edilen ilk mahkumun son sözleriymiş. Auerbach da bunu haberlerde görünce ilhama gelmiş. “Hayırdır,” diye sorası geliyor insanın, “sizce bu albüm bir kariyer intiharı mı?” Temennimiz öyle olmaması yönünde. Kusursuz olmasa da kendince güzel anları var Let’s Rock‘ın. Umarız listelerde de bu güzelliğin yansımasını görürüz.

PUANLAMA: 6.5/10