Sanatçılardan İklim Krizini Reddedenlere Açık Mektup

Thom Yorke, Brian Eno, David Byrne ve çok daha fazla ünlü sanatçı, birlikte iklim krizini reddedenlere ve kendilerine yaşam koşulları yüzünden “ikiyüzlü” diyenlere hitap eden bir açık mektubun altına imza attılar.

Çevresel aktivizm kolektifi Extinction Rebellion‘un sitesinden yayınlanan mektuba erişmek an itibariyle mümkün değil. Mektubun büyük bir kısmını haber olarak yayınlayan Rolling Stone‘u kaynak gösteriyor ve tercümesini aşağıya iliştiriyoruz.

“Bize ikiyüzlü diyen gazeteciler, haklısınız. Yüksek karbon salınımlı hayatlar sürüyoruz, dahil olduğumuz sektörlerin de karbon ayak izi büyük. Tıpkı sizler ve diğer herkes gibi biz de fosil yakıt odaklı bir ekonomiye mahsur kaldık. Sistematik bir değişiklik gelmediği müddetçe de yaşam tarzımız iklime ve ekolojiye hasar verecek.

Öte yandan profillerimiz ve konumlarımızla altını çizebileceğimiz daha ehemmiyetli bir husus var. Dünyadaki yaşam ölüyor. Tarihteki altıncı kitlesel yokoluşun tam ortasında yaşıyoruz.

İklim değişikliği her zamankinden hızlı ve agresif biçimde vuku buluyor. Milyonlarca insan acı çekiyor, evlerini terk edip bizim sınırlarımıza mülteci olarak varıyorlar. Fosil yakıt odaklı ekonominin bedelini halihazırda ödeyen bu insanlara ilaveten, -Greta Thunberg tarafından harekete geçmeye çağırılan- milyonlarca çocuk bize yalvarıyor. Güç ve saygınlık sahibi insanlardan çoktan mahvolmuş gelecekleri için savaşmalarını talep ediyorlar. Onların çağrısını görmezden gelemeyiz. Her ne kadar onları destekleyerek kendimizi sizin önünde ateşe atmış olsak da.”

Mektuba imzasını atan diğer isimler arasında Jarvis Cocker, Phil Manzanera, Robert Del Naja, Warren Ellis, Natalie Imbruglia, Disclosure, Steve Coogan, Benedict Cumberbatch, Mark Rylance, Jude Law, Sienna Miller ve Lena Headey yer alıyor.