Şahsi Listeler: 2020’nin En İyi Albümleri

Üst Görsel: Kübra Karataş

Hepimize yaşattığı onca zorluğa rağmen sayısız güzel müziğin ortaya çıkışına vesile olan 2020‘yi gönlümüzde yer edinen albümlerle uğurluyoruz. Bu vedanın ilk kısmı dün yayınladığımız “Kolektif Liste: 2020’nin En İyi Albümleri” ile zuhur etmişti. Bu listeyi oluştururken aldığımız kıstas, hangi albümlerin birden fazla şahsi listede yer aldığıydı. Şimdi okuyacağınız seçkiden daha “kompakt” bir derlemeydi yani. Bu defa ise şahsi listelerin tamamına yer veriyor, bu vesileyle daha fazla sanatçıyı ve eseri selamlıyoruz.

Listelere bakarken dikkatleri çeken ilk şey, sadece bir senede ne kadar fazla güzellikle karşılaştığımız. Geçmek bilmeyen bir seneyi çekilir kılan bunca albüme ek olarak bile burada kendine yer bulamayan nice harika iş var, say say bitmez.

Lafı daha fazla uzatmadan, karşınızda bize karanlığın ucundaki aydınlığı sunan eserler.

Evrim Cantimur’un Listesi:

Mükemmel bir yıldı.

Leifur James – Angel in Disguise

Ghostpoet – I Grow Tired But Dare Not Fall Asleep
Martyn Heyne – Open Lines
Febueder – Tomalin Has Etched In
Nadine Shah – Kitchen Sink
Yves Tumor – Heaven to a Tortured Mind
The Wytches – Three Mile Ditch
Mint Field – Sentimiento Mundial
Islandman – Kaybola
Afrodeo – Onu Bir Daha Görmedim

Deniz Ekim Tilif’in Listesi:

2020 sahiden müzik anlamında ortalamanın çok üstünde bir yıl mıydı, yoksa ben eve tıkılıp kalınca daha mı fazla güzel müzik dinlemiş oldum? İki seçenek de gerçeği yansıtıyor bence, zira geçtiğimiz sene koskoca 10 yılın albümlerini seçerken bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Senemin haletiruhiyesini belirleyen başlıca iki albüm ise The Strokes’tan The New Abnormal ile Phoebe Bridgers’tan Punisher oldu. Öyle sıralı durduklarına bakmayın, kalbimde birinciliği paylaşıyorlar. Uç Uç, Selofan, Hania Rani, Can Bora Tanzer, The Flaming Lips gibi çok sevdiğim başka isimler ise ilk onu kıl payıyla kaçırdılar. Anmışken değinmeden geçmeyeyim, The Flaming Lips’in karantina koşullarında balonlar içinde konser vermesi hala çok güncel, bir o kadar da gerçeküstü bir durum. Tuhaf bir dönemde yaşıyoruz, bakalım buradan sonra yolculuğumuz nereye.

Phoebe Bridgers – Punisher

The Strokes – The New Abnormal
Lara Di Lara – Sudaki Çığlık
Ağaçkakan – Kendiliğinden
James Dean Bradfield – Even in Exile
Lopenstraat – lopenstraat ii
Einstürzende Neubauten – Alles in Allem
Mint Field – Sentimiento Mundial
Afrodeo – Onu Bir Daha Görmedim
Kıvanç Kürkcü – sanılanın aksine gittikçe sessizleşiyor

Övgü Toraman’ın Listesi:

Ölçüsü kaçmış dünyanın kendi yasını tuttuğu bir yılın sonuna geldik. Akıl sağlığımın temel direklerini sağlamlaştıran büyülü bu on albüm benim için şüphesiz bu yılın en güzel getirileri. Alternatif, elektronik, caz, enstrümantal ve çağdaş klasik müzik türlerini barındıran listenin 2020’nin güzelliklerini hatırlatması dileğiyle. Afiyetler, ballar.

Ghostpoet – I Grow Tired But Dare Not Fall Asleep

Can Güngör – Sular Dar
Mammal Hands- Captured Spirits
Nordmann – In Velvet
Kidnap – Grow (Remixes)
Stil vor Talent Berlin (Derleme)
Christian Löffler – Ly
Nils Frahm – Tripping with Nils Frahm
Olafur Arnalds – some kind of peace
Hermanos Gutierrez – Hijos Del Sol

Canan Balkan’ın Listesi:

2020’nin benim için en özel yanı, en sevdiğim gruplardan olan Pearl Jam’in 7, Demons & Wizards’ın 15 yıl sonra ilk kez albüm yayınlamalarıydı. İki albüm de beklemeye fazlasıyla değer şeyler olması itibariyle bu yılın en çok sevdiğim ve dinlediğim iki albümü oldu. Pearl Jam 2006 sonrasında hep benzer işler yapmaya başlamıştı. Gigaton, grubun bu tekrardan çıkıp yeni şeyler denedikleri, farklı, heyecanlandırıcı ve çok özel bir albüm. III, Demons & Wizards’ın ilk iki albümü kadar iyi olmasa da “Dark Side of Her Majesty” gibi çok özel şarkıları ve Hansi Kürsch’ün gittikçe mükemmelleşen vokalleriyle çok başarılı bir iş. Bu listedeki en özel albüm Even in Exile, Victor Jara’nın yaşamı ve ölümü, ve dolayısıyla 11 Eylül 1973 Şili Darbesi’ni anlatıyor. Sadece politik ve toplumsal içeriğiyle değil, müzikal anlamda da benden tam puan aldı. Listede yer alan üç yerli çalışmadan Bahr’ın I Resist EP’si çok taze ve yaratıcı bir çalışma; mutlaka dinlemenizi öneririm. Onur Özdemir’in, Sakin’in ikinci albüm demolarından oluşan Hayata albümünden çok bahsetmeye gerek yok sanırım; tüm sevenlerini bir zaman yolculuğuna çıkarmış olmalı. Üçüncü yerli grup DEER FROM SPACE’in ilk albümü Escape de bu yılın bütün iç karartıcılığına başkaldıran, çok dinamik ve yerli rock müziğin en heyecan verici işlerinden biri.

Pearl Jam – Gigaton

Demons & Wizards – III
James Dean Bradfield – Even in Exile
Bahr – I Resist
Fleet Foxes – Shore 
Onur Özdemir – Hayata 
Travis – 10 Songs
Deer From Space – Escape
Stone Temple Pilots – Perdida
Norah Jones – Pick Me Up Off the Floor

Eylül Sonocak’ın Listesi:

2020 benden çok şey götüren bir yıl oldu. Düştüğüm boşluğu doldursun, bana güzel günleri hatırlatsın diye yine şarkılara sığındım. İyisiyle kötüsüyle benim aksime bu yılı verimli geçirebilen müzisyenlere teşekkür ediyorum ve albümlerini seve seve paylaşıyorum.

Palmiyeler – Ben-Hür

King Gizzard & Lizard Wizard – K.G.
Mild Orange – Mild Orange
Khruangbin – Mordechai
Perfume Genius – Set My Heart On Fire Immediately
Sevdaliza – Shabrang
Okay Kaya – Surviving Is The New Living
Tame Impala – The Slow Rush

Deniz Özteoman’ın Listesi:

Pek çok açıdan zor bir sene geçirmiş olsak da müzik, bu süreçte en büyük destekçilerimizden oldu şüphesiz. Alfabetik sıra ile hazırlanan listenin başına oturan Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters’ın hak ettiği yerde olması ayrı bir güzellik oldu. Listenin bence ikinci ismi ise Roisin Murphy: Albümü ilk dinlediğim gün aralıksız 4 kez dinlemiştim. Disco’yu ne kadar çok özlemişim meğer. 🙂 Ibrahim Maalouf, hiçbir zaman dinlemeye ara veremeyeceğim sanatçılardan sanırım: yıllar boyu en sevdiklerimizin dinlemeye doyum olmayan ikili versiyonlarından oluşan 40 Melodies albümü de aslında benim için listenin üçüncü sırasında. Kalan albümler ise yine eskiden beri vazgeçemediğim sanatçıların harikulade işlerinden oluşuyor. Özellikle Perfume Genius dinlediğim yıllara beni geri götürdüğü için her bir şarkısıyla gönlüme taht kuran Set My Heart on Fire Immediately de listemin kanaatimce öne çıkanlarından. Caz sevdamın başrolleri olan GoGo Penguin ve Mammal Hands yine dinlemelere doyamadığımız parçalarla 2020 yılıma renk katanlardan. Fleet Foxes ve Travis, lütfen bizleri hiçbir zaman bırakmayınız! Son olarak, gönlümün modern psychedelia sultanlarından Khruangbin’e de selam olsun. 

Değişikliklere, açılımlara, kapanmalara, devrelerin yanmasına, durulmalara, sonra bir daha kendine dönüşlere şahitlik, belki de etki eden 2020 yılı favorilerime teşekkürü bir borç bilirim. Listeye alamadığım 2020 teklileri, sizi de çok seviyorum.

Fiona Apple – Fetch The Bolt Cutters

Fleet Foxes – Shore
GoGo Penguin – GoGo Penguin
Ibrahim Maalouf – 40 Melodies
Khruangbin – Mordechai
Mammal Hands – Captured Spirits
Perfume Genius – Set My Heart on Fire Immediately
Roisin Murphy – Roisin Machine
Travis – 10 Songs

Ceren Kızıltan’ın Listesi:

Angel Olsen – Whole New Mess

Bob Dylan – Rough and Rowdy Ways
Bruce Springsteen – Letter to You
Fleet Foxes – Shore
Glass Animals – Dreamland
HONNE – No Song Without You 
Oh Wonder – No One Else Can Wear Your Crown
Poliça – When We Stay Alive 
Real Estate – The Main Thing
Travis – 10 Songs

İpek Altun’un Listesi:

Güvenli alanlarımıza çekilme ihtiyacımızın müziğe de yansıdığı bir yıldı kendi adıma. Buna rağmen, yılın yarattığı iklimden tamamen izole olmak bir o kadar güçtü. Bünyeleri yormamaya özen göstereyim derken toparladıklarıma şöyle bir baktığımda karşıma çıkan manzara kabaca şöyleydi; aşina olduğum tınılara nüans katanlar veya tınıları şahlandıranlar ile yaşadığımız iklimin bir şekilde nüfuz ettiği birtakım kayıtlar.

SAULT – Untitled (Rise)  

Fiona Apple – Fetch the Bolt Cutters 
Blockhead – Quar and Peace
Nicolás Jaar – Cenizas 
Mary Lattimore – Silver Ladders 
Lopenstraat – lopenstraat II 
Drab City – Good Songs for Bad People 
Bananagun – The True Story of Bananagun
The Strokes – The New Abnormal 
Tesla Boy – Андропов