İstanbul’da Yağmurlu ve Rufus Wainwright’lı Bir Gece

Hiçbir zaman yaşlanmayacak ve hep “Barok Pop’un Prensi” olarak kalacak Kanadalı müzisyen Rufus Wainwright, kariyerinin en önemli şarkılarını topladığı “Vibrate: Best of Rufus Wainwright“ turnesi kapsamında Avea Escape To Music konserlerinin konuğu olarak 11 Nisan’da KüçükÇiftlik Park sahnesinde olacak. Daha önce 15. Uluslararası İstanbul Caz Festivali kapsamında Aya İrini’de dinleyicilerinin unutamadığı özel anlar yaşatan müzisyen 2014’ün ilk açık hava konserini verecek.

Çoğu müzisyenin hayal ettiği gibi bir kariyere sahip olan, neredeyse her şarkısı hit olan Wainwright ailesinin en ünlü parçası Rufus, piyano ile bütünleşen yalın sesiyle ikinci defa İstanbul’u büyülemeye hazırlanıyor.  90’lardan bu yana dinleyicilerini piyanonun huzuru ile sesinin melankolisi arasında sürükleyen, neredeyse her aşkın içinden geçen şarkılarıyla oldukça özel bir yere sahip olan müzisyen, söz yazarı ve besteci kimliğiyle de çağdaşları arasında öne çıkmakta.

Wainwright’ı çağdaşlarından sıyıran önemli özelliklerinden biri de dinleyicinin içine süzülen dokunaklı tenor vokalini aşığı olduğu opera ile bir araya getirmesi. Öyle ki müzisyen müzik terminolojisine pop opera anlamına gelen “popera” kavramını kazandırarak şarkılarına yeni bir sınıf vermeyi başardı. Yoğun vokalli bestelerini yaylılar, piyano, akustik öğeler ve opera korolarına benzer geri vokaller ile dengeleyerek hem klasik hem de çağdaş bir çok katmanlı sound yaratan Wainwright, kendi dilini oluşturan müzisyenler arasında da özel bir yerde duruyor.

Canlı performanslarında piyanosu ve gitarı arasında mekik dokuyan müzisyen başarılı sahnesi ile dinleyiciye sanatın bir parçası olduğu hissini aşılıyor. Onu dinlerken yanmış bir şehrin sokaklarında çıkışı arayabilir, dünyanın hiç değişmediğine ve değişmeyeceğine ikna olabilir ardından hiçbir şeyden emin olamadığınız bir ana gidebilir ve bir anda zihninizin sonsuz resimlerinden birinde tanıdık bir odanın zemininde uzanabilirsiniz.

Uzun soluklu kariyerine sığdırdığı 10 stüdyo albümünden The One You Love, Foolish Love, Cigarettes and Chocolate Milk, Oh What A World, Going to a Town, I Don’t Know What It Is gibi hitleri İstanbul’un sisli ve yağmurlu havasında dinlemek paha biçilemez olacak. Duygu, anılar ve mekanlar arasında dolaştıran yumuşak sesi bu akşamın büyüsünün uzun süre kaybolmayacağına ikna ediyor.

Seray Şan