Protomartyr – Ultimate Success Today

Son güncelleme:

“Aslında her zaman hastaydık.” Yeni Protomartyr albümü Ultimate Success Today‘i dinlerken varılacak ilk sonuçlardan biri bu. Diğer bir sonuç ise aktivizmin geleceği öngörebilen bir eylem olduğu: Albümdeki şarkıların iki odak noktası bulaşıcı hastalıklar ile sokaktaki savaşlar, ancak duyduğumuz her şey pandemiden çok önce yazılmış. Çıkış noktasında metafor olarak varolan, ancak elbette hakikate dayalı sözler, albüm kulaklarımıza ulaşana dek bütünüyle ete kemiğe bürünmüş bile.

Bugün Protomartyr’in memleketi başta olmak üzere birçok ülke sokaklarda hakkını arayanlarla dolu. Onlarda Black Lives Matter hareketi, bizde kadınların mücadelesi var, ve daha sırada kim bilir neler neler… Protomartyr üyeleri de, şarkı sözlerinde bahsettikleri insanlar da ortada onları yok etmek isteyen hastalıklı bir düzenle karşı karşıya olduklarının farkında. Yarının geleceği dünden belli değil miydi? Ultimate Success Today işte bu bilincin yadırganamaz bir somutluğa ulaştığı günümüzde yepyeni, ama bir o kadar da tanıdık bir bağlama oturuyor.

Grup, yıllardır şekillendirmekte olduğu kaotik-politik post-punk’ını yırtıcı gitarlar, doludizgin davullar ve lafı dolaysızca gediğini oturtan sözlerle döşedikçe basamakları tırmandı. Ultimate Success Today şimdiye dek ulaştıkları en yüksek nokta olduğu gibi bizimkilerde göründüğü kadarıyla herhangi bir yükseklik korkusu da yok. “I Am You Now”ın sözlerine bağlanıyoruz: “Yüzüm, ülkem, sesim, imanım olmasa da / Hepinizi cebimden çıkarırım / Siz tarifsiz acı içindekiler / Katılın bu sohbete / Ben de artık sizim.” İsimsizleştirilenler, yurdu olmadığını kanıksayanlar, tanımları aşan bütün ötekiler bu albümde mevcut distopyalarla yüzleşiyor, birbirlerinin derdini dinleyip daha iyi bir şeylerin arayışına adım atıyorlar.

Protomartyr dördüncü albümüyle sesini kısmıyor, üstelik bunca zamandır haklı çıkmanın gururunu yaşıyorlar. Yıkıcı-eleştirel sanatın yakın zamanda karşımıza çıkan en güzel örneklerinden biriyle karşımızdalar, post-punk ve sol kanat harika bir bileşimde vücut bulmuş halde. İlginizi çektiyse kaçırmayın, daimi olanın hareket ve ileri yönde adımlar olduğunu unutmayın.